Niebezpieczne dla zdrowia talerze. Masz je w kuchni?

2013-01-24 14:35 | Aktualizacja: 14:36
Talerze wykonane z melaminy

Talerze wykonane z melaminy (Fot. Picasa / Shutterstock)

Plastikowa miska czy talerz – coś tak oczywistego w kuchni, że nie zwracamy na to uwagi. Tymczasem okazuje się, że część z takich naczyń może szkodzić zdrowiu. Wszystkiemu winien materiał, z którego je wyprodukowano. Melamina.

reklama


Naczynia wykonane z melaminy z pozoru nie są groźne, pod warunkiem, że wiemy, jak z nimi postępować. Jeśli lubisz zjeść gorącą lub kwaśną zupę z melaminowej miski, lepiej zmień swoje upodobania. Z badań naukowców z tajwańskiego uniwersytetu medycznego Kaohsiung wynika bowiem, że potrawy gorące lub kwaśne przyczyniają się do uwalniania melaminy z melaminowych powierzchni - donosi brytyjski dziennik "Daily Mail", powołując się na ustalenia uczonych.

Co to oznacza? Melamina to substancja, która ma duży wpływ na zdrowie. Kiedy trafia do organizmu, może wywołać kamicę nerek.

U osób, które jadły gorące zupy z melaminowych misek wykryliśmy aż osiem razy wyższy poziom melaminy niż u osób korzystających z naczyń ceramicznych - wyjaśnia dr Chia-Fang Wu z zespołu badawczego.

Melaminie lekarze przyglądają się od dawna. Jest tania w produkcji, a naczynia z niej wykonane są wytrzymałe i elastyczne, jednak jej wpływ na ludzkie zdrowie stawia pod znakiem zapytania zasadność wykorzystywania jej do produkcji przedmiotów mających styczność z żywnością.

Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że melamina podawana w jedzeniu może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Kilka lat temu Chinami wstrząsnęła afera, kiedy okazało się, że wskutek skażenia mleka melaminą zmarło sześcioro dzieci, a około 300 tysięcy zachorowało.reklama
Źródło: dailymail.co.uk
Wypowiedzi: 2
  • ~olmaria72013-01-26 18:08

    skąd wiedzieć, jaka miska jest z melaminą ?

  • ~vh2013-01-24 15:04

    melamina nie jest elastyczna - to jest relatywnie kruche tworzywo sztuczne


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV