Płuca, tak jak cały organizm, starzeją się - wyjaśnia pulmonolog prof. Paweł Śliwiński w czasie zorganizowanej w Warszawie debaty "Choroby płuc w obliczu starzenia się społeczeństwa". Jak dodaje specjalista, dodatkowo w wyniku chorób może rozwinąć się przewlekła niewydolność oddechowa. To z kolei prowadzi do mniejszego natlenienia organizmu i gorszego funkcjonowania mózgu, serca, nerek i innych narządów. Choroby płuc kilkukrotnie zwiększają więc ryzyko powstania innych schorzeń.

Reklama

Co roku z powodu chorób oddechowego umiera około 40 tysięcy osób.

Prof. Bolesław Samoliński, były konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego podkreśla, że głównym czynnikiem rozwoju nowotworów i Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest palenie papierosów. Walka z tym nałogiem jest jednym z elementów Narodowego Programu Zdrowia.

Doktor Jerzy Gryglewicz, ekspert ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego dodaje, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa wzrośnie liczba osób z chorobami płuc, a konsekwencją tego będą wyższe koszty spowodowane opieką nad chorymi, wypłatą rent i absencją chorobową.