Wyniki najnowszych badań amerykańskich naukowców z National Cancer Institute adresowane są do starszych mężczyzn. To właśnie oni powinni zachować szczególną ostrożność, decydując się na zażywanie tabletek z wapniem - czytamy w "Daily Telegraph". Przyjmowanie dużej dawki wapnia zwiększa ryzyko chorób serca o jedną piątą.

Reklama

Badanie było przeprowadzone na dużej liczbie osób. Wzięło w nim udział prawie 390 tysięcy wolontariuszy w wieku od 50 do 71 lat. Obserwacja ich stanu zdrowia trwała w sumie 12 lat. Okazało się, że mężczyźni, którzy przyjmowali 1000 mg wapnia na dobę byli o 19 proc. bardziej zagrożeni śmiercią z powodu choroby serca w porównaniu z panami, którzy nie przyjmowali wapnia.

Co istotne, przyjmowanie suplementów diety z wapniem szkodziło wyłącznie mężczyznom. Kobiety nie były zagrożone chorobami serca.

Omawiająca wyniki badań, opublikowane w "Journal of the American Medical Association", dr Carrie Ruxton z Health Supplements Information Service przyznała: Wapń jest niezbędnym minerałem dla zdrowia kości i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Konieczne jest więc przyjmowanie jego odpowiedniej ilości.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>