Można go uznać za prezent urodzinowy, ponieważ w przyszłym tygodniu pani Okawa będzie świętować 115. urodziny. Według gerontologicznego instytutu badawczego, który weryfikuje informacje dla Księgi Rekordów Guinnessa, sędziwa Japonka przyszła na świat 5 marca 1898 roku.

Reklama

Misao Okawa zapytana o tajemnicę długowieczności odparła, że należy uważać na zdrowie. Jej ulubionym daniem jest sushi z makreli, ale kierownik domu opieki w Osace twierdzi, że słynna pensjonariuszka może jeść wszystko, na co tylko ma ochotę.

Pani Okawa wyszła za mąż w 1919 roku i doczekała się trojga dzieci, czworga wnucząt i sześciorga prawnucząt. Jej 90-letni syn, Hiroshi, twierdzi, że choć zapewne odziedziczył część genów po matce, to nie sądzi, by pobił rekord długowieczności.

W rodzinie ze strony ojca niektórzy żyli bardzo długo, a inni nie - jak sam ojciec, który zmarł w wieku 36 lat - wyjaśnił.

W Japonii żyje najwięcej na świecie stulatków; według danych rządowych jest ich ponad 51 tys., z czego ponad 87 proc. stanowią kobiety.

W Kraju Kwitnącej Wiśni żyje też pan Jiroemon Kimura, 115-latek uznawany przez Księgę Rekordów Guinnessa za najstarszego człowieka na świecie.