Osoby, które często i obficie dodają oliwę z oliwek do posiłków, są aż w 41 proc. mniej narażone na udar mózgu w porównaniu do tych, którzy w ogóle nie stosują tego produktu. Dowiedli tego naukowcy, którzy przeprowadzili badania z udziałem blisko ośmiu tysięcy osób w wieku powyżej 65 lat. Podczas obserwacji uczeni brali pod uwagę także inne czynniki ryzyka, tj. aktywność fizyczna czy masa ciała badanych osób.

Reklama

O zaletach diety śródziemnomorskiej eksperci mówili nieraz. Liczne badania udowodniły, że jadłospis , w którym króluje oliwa z oliwek dobrze wpływa na funkcjonowanie układu krążenia. Oliwa z oliwek obniża ciśnienie krwi, "zbija" zły cholesterol. Dzięki dużej zawartości kwasów omega-6 pomaga w leczeniu stanów zapalnych w chorobach przewlekłych, tj. schorzenia serca i stawów.

Tym razem naukowcy na łamach "Neurology" przekonują, że oliwa z oliwek minimalizuje ryzyko przedwczesnej śmierci spowodowanej udarem mózgu. Prowadząca badania dr Cecilia Samieri z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych w Bordeaux przyznała: "Udar mózgu jest dość powszechny u osób starszych. Dlatego warto zalecać seniorom spożywanie oliwy z oliwek - to tani i prosty sposób, zapobiega tej groźnej chorobie".

Zobacz także: Tłusta dieta uszkadza mózg >>>