Dym papierosowy to trująca mieszanka ponad czterech tysięcy substancji chemicznych, z których zdecydowana większość jest toksyczna, uzależniająca, zaś aż 60 - rakotwórcza.

Mówiąc o tym, co kryje się w papierosie, najczęściej wymieniamy nikotynę. To alkaloid o silnych właściwościach uzależniających, który dostarczamy organizmowi podczas każdego zaciągnięcia się dymem papierosowym. Nikotyna działa na wszystkie narządy, w tym na ośrodkowy układ nerwowy powodując uzależnienie biologiczne; na układ krążenia, sprzyjając nadciśnieniu; na układ pokarmowy, spowalniając opróżnianie żołądka.

Reklama

Wśród substancji rakotwórczych, nazywanych smołowatymi wymienia się metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze (np. kadm, polon), węglowodory aromatyczne (np. benzopiren), nitrozaminy (np. N-nitrozonornikotyna), estry kwasów tłuszczowych, chlorek winylu. Poza tym papieros zawiera: aceton (trujący rozpuszczalnik), arsen (trutka na szczury), metanol (składnik benzyny, trujący alkohol powodujący ślepotę), DDT (insektycyd polichlorowy - trucizna insektobójcza), cyjanowodór, formaldehyd czy butan. I to nadal jest początek listy toksycznych substancji, jakie znajdują się w dymie tytoniowym.

Obok nikotyny na szczególną uwagę zasługuje tlenek węgla, który może stanowić od 1 do 5 proc. wdychanego gazu. To śmiertelnie trujący gaz, który powoduje zaczadzenie. U palaczy posądzany jest o niedotlenienie, powodowanie miażdżycy, a w przypadku palących ciężarnych - urodzenie dziecka o niskiej wadze urodzeniowej.

Reklama

Poza tym producenci papierosów dodają do swoich wyrobów różne substancje poprawiające smak lub jakość produktu. To może być amoniak, dzięki któremu papieros stale się tli, a przy okazji zwiększający właściwości uzależniające.

Każdy papieros to bomba toksyn, które gromadzą się w organizmie, wywołując śmiertelne choroby. Może zastanów się, czy warto odpalać kolejnego?

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Trwa ładowanie wpisu