Znajdź 12 różnic

Jakość wzroku i stan zdrowia naszych oczu nie jest, niestety, najlepszy. Ponad połowa Polaków nie widzi poprawnie, odsetek osób noszących okulary lub soczewki korekcyjne to 60-70 proc. Jak wynika z Wielkiego Badania Wzroku - dorocznej kampanii - rośnie grupa Polaków oceniających swój wzrok jako "zły" lub "raczej zły". W ubiegłym roku było to 29 proc., dwa lata wcześniej - 25 proc.

Jak jest w twoim przypadku? Można to sprawdzić m.in. rozwiązując prosty test na spostrzegawczość. Poniżej dwa obrazki, które różnią się 12 szczegółami. Jesteś w stanie je wszystkie wskazać? (rozwiązanie znajdziesz niżej w tekście)

Reklama
Znajdź 12 różnic / ShutterStock / Igor Zakowski
Reklama

Jak dbać o wzrok?

Nasz wzrok pogarsza się wraz z wiekiem. To nieuchronne, im jesteśmy starsi, tym bardziej narażeni na schorzenia oczu. Nie sprzyja też im ciągła obecność w cyfrowym świecie. Spora część Polaków potrafi nawet kilkanaście godzin dziennie narażać wzrok na kontakt z niebieskim światłem emitowanym przez ekrany smartfonów, laptopów czy telewizorów. Kuleje też profilaktyka. Za rzadko chodzimy do specjalisty - okulisty czy optometrysty.

Zimowa pora też nie sprzyja naszym oczom. Suche powietrze, światło odbijające się od śniegu, częstszy kontakt ze sztucznym światłem czy wreszcie uboższa dieta - to wszystko źle wpływa na higienę wzroku.

Jak zatem o nią odpowiednio zadbać? Oto najważniejsze elementy

  • Odpowiednia dieta - bogata w beta-karoten (który przekształca się w witaminę A), witaminę C, witaminę E, luteinę, kwasy omega-3 oraz mikroelementy. To przede wszystkim zielone warzywa liściaste, warzywa strączkowe, pomidory, papryka, marchew, owoce, orzechy, oleje roślinne, nabiał i ryby.
  • Higiena pracy - regularne przerwy od pracy przy komputerze
  • Odpowiednie oświetlenie
  • Właściwe nawilżenie oczu, szczególnie zimą
  • Ochrona przez szkodliwymi czynnikami (światło, pyłki)
  • Odpowiednia długość snu, także odpoczynek w ciągu dnia
  • Wizyty u specjalisty

Znajdź 12 różnic - rozwiązanie

Pora na rozwiązanie zagadki. Znajdziesz je poniżej:

Znajdź 12 różnic - rozwiązanie / ShutterStock / Igor Zakowski