Znajdź 12 różnic
Jakość wzroku i stan zdrowia naszych oczu nie jest, niestety, najlepszy. Ponad połowa Polaków nie widzi poprawnie, odsetek osób noszących okulary lub soczewki korekcyjne to 60-70 proc. Jak wynika z Wielkiego Badania Wzroku - dorocznej kampanii - rośnie grupa Polaków oceniających swój wzrok jako "zły" lub "raczej zły". W ubiegłym roku było to 29 proc., dwa lata wcześniej - 25 proc.
Jak jest w twoim przypadku? Można to sprawdzić m.in. rozwiązując prosty test na spostrzegawczość. Poniżej dwa obrazki, które różnią się 12 szczegółami. Jesteś w stanie je wszystkie wskazać? (rozwiązanie znajdziesz niżej w tekście)
Jak dbać o wzrok?
Nasz wzrok pogarsza się wraz z wiekiem. To nieuchronne, im jesteśmy starsi, tym bardziej narażeni na schorzenia oczu. Nie sprzyja też im ciągła obecność w cyfrowym świecie. Spora część Polaków potrafi nawet kilkanaście godzin dziennie narażać wzrok na kontakt z niebieskim światłem emitowanym przez ekrany smartfonów, laptopów czy telewizorów. Kuleje też profilaktyka. Za rzadko chodzimy do specjalisty - okulisty czy optometrysty.
Zimowa pora też nie sprzyja naszym oczom. Suche powietrze, światło odbijające się od śniegu, częstszy kontakt ze sztucznym światłem czy wreszcie uboższa dieta - to wszystko źle wpływa na higienę wzroku.
Jak zatem o nią odpowiednio zadbać? Oto najważniejsze elementy
- Odpowiednia dieta - bogata w beta-karoten (który przekształca się w witaminę A), witaminę C, witaminę E, luteinę, kwasy omega-3 oraz mikroelementy. To przede wszystkim zielone warzywa liściaste, warzywa strączkowe, pomidory, papryka, marchew, owoce, orzechy, oleje roślinne, nabiał i ryby.
- Higiena pracy - regularne przerwy od pracy przy komputerze
- Odpowiednie oświetlenie
- Właściwe nawilżenie oczu, szczególnie zimą
- Ochrona przez szkodliwymi czynnikami (światło, pyłki)
- Odpowiednia długość snu, także odpoczynek w ciągu dnia
- Wizyty u specjalisty
Znajdź 12 różnic - rozwiązanie
Pora na rozwiązanie zagadki. Znajdziesz je poniżej: