Glikany to polimery węglowodanowe, powstają poprzez łączenie wielu cząsteczek cukru i zdaniem szwedzkich naukowców mogą być kluczem do szybkiej i trafnej diagnostyki onkologicznej. Uczeni z uniwersytetu w Goeteborgu opracowali metodę, która na podstawie analizy i interpretacji zmian w strukturze glikanów pozwala stwierdzić, na jaki rodzaj nowotworu cierpi pacjent.

Reklama

Wyniki ich badań ukazały się w magazynie naukowym „Cell Reports Methods”.

Przeanalizowaliśmy dane od około 220 pacjentów z 11 nowotworami w różnym stopniu rozwoju i zidentyfikowaliśmy różnice w podstrukturze glikanów w zależności od rodzaju zdiagnozowanego raka. Do pracy nad dużą ilością danych zaangażowaliśmy sztuczną inteligencję, co pozwoliło nam wyszczególnić różnice w połączeniach – wyjaśnia Daniel Bojar, główny autor badań i starszy wykładowca bioinformatyki na szwedzkiej uczelni.

Reklama

Jak tłumaczy, opracowana metoda i uzyskane dzięki niej biomarkery pozwolą naukowcom opracować testy rozpoznające konkretne nowotwory.

Chcemy opracować niezawodną i szybką metodę analityczną do wykrywania raka, a także rodzaju raka, poprzez próbkę krwi lub śliny. Myślę, że możemy rozpocząć testy kliniczne na grupach pacjentów w ciągu 4-5 lat – dodaje Bojar.