Dziennik Gazeta Prawana logo

Nie ma się czym chwalić! Przeciw HPV zaszczepiono tylko 121 tys. dzieci

24 października 2023, 17:47
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Szczepienie przeciwko HPV
ShutterStock
W ramach programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV od 1 czerwca do 20 października zaszczepiono w Polsce 121 483 dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat – przekazało PAP Ministerstwo Zdrowia.

Szczepionką Cervarix zaszczepiono 10 885 dzieci, a preparatem Gardasil9 - 110 598.

Od 1 czerwca liczba zaszczepionych dziewczynek wyniosła 77 361, a liczba zaszczepionych chłopców 44 122.

Zapisanych na szczepienie jest 670 dziewczynek i chłopców - w tym 82 na szczepionkę Cervarix i 588 na szczepionkę Gardasil9.

Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii. Szczepienia są bezpłatne.

Szczepionki przeciwko HPV: Cervarix i Gardasil 9

Preparaty stosowane w powszechnym programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami wynosi 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później, niż po 12 miesiącach od pierwszej.

Zakażenia HPV dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ludzki wirus brodawczaka przenoszony jest przez kontakty seksualne i odpowiada u kobiet za zachorowania na raka szyjki macicy, raka pochwy i sromu, a u mężczyzn za raka prącia, ponadto także za raka odbytu i nowotwory okolic głowy i szyi u obu płci.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj