Według najnowszych ustaleń osoby, które mają niski poziom witaminy D wynikający z czynników genetycznych, są bardziej zagrożone rozwojem stwardnienia rozsianego. Powinny być one objęte odpowiednią opieką lekarską. Skoro nie są w stanie czerpać odpowiednią ilość witaminy D z promieni słonecznych, jak również diety, ważne jest, by przyjmowały właściwe suplementy.

Reklama

Badania wykazały, że na stwardnienie rozsiane bardziej narażone są osoby mieszkające na obszarach mniej nasłonecznionych, z dala od równika. Ale nie tylko. Z obserwacji naukowców z Uniwersytetu McGill w Kanadzie wynika, że w grupie ryzyka rozwoju SM są osoby z genetyczną predyspozycją do niskiego poziomu witaminy D w organizmie.

Witamina D ważna jest dla zdrowych kości oraz sprawnego funkcjonowania układu odporności. Wytwarza się ona w organizmie pod wpływem działania słońca, jak również można ją uzyskać z diety: tłustych ryb, jaj, oleju roślinnego. Zaleca się jej przyjmowanie w formie kropli czy kapsułek dzieciom w wieku poniżej 5 lat, kobietom w ciąży i karmiącym piersią, osobom starszym oraz wszystkim, którzy mało – np. z racji wykonywanej pracy - przebywają na słońcu.

Reklama

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach „PLoS Medicine”.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>