Niemniej jednak większość respondentów dba o swoje zdrowie na co dzień i - jak twierdzi - nie choruje często jesienią. Aby wesprzeć organizm w okresie wzmożonych zachorowań, około co piąta osoba stosuje suplementy diety i odżywki.

Reklama

Profilaktyka w ogóle jest ważna dla Polaków: ponad 40% regularnie poddaje się badaniom okresowym. 71% ankietowanych korzysta zarówno z usług NFZ, jak i prywatnej opieki lekarskiej.

Gdy czuję, że bierze mnie grypa...

Polacy niemal jednogłośnie (89%) przyznają, że nie chorują często w okresie jesiennym. Co robimy, kiedy jednak zaobserwujemy pierwsze symptomy przeziębienia czy grypy?

Jedynie co piąta osoba, która poczuje, że „coś ją bierze”, od razu idzie do lekarza i następnie ściśle stosuje się do jego zaleceń. Większość z nas stara się leczyć głównie na własną rękę (co przyznało 64% ankietowanych). W tym celu sięgamy po sprawdzone leki (64%), a najczęściej łączymy kurację farmakologiczną z tradycyjnymi sposobami leczenia (66%). Ponad 80% ankietowanych nie bierze zwolnienia lekarskiego ani urlopu na żądanie. Jeśli jednak już zdecydujemy się zostać w domu, to – jak twierdzi 75% respondentów – staramy się nie pracować wtedy zdalnie. Z kolei 1/3 Polaków nie przejmuje się objawami choroby – licząc, że same miną – i kontynuuje wykonywanie codziennych obowiązków.

Polacy dbają o zdrowie

84% ankietowanych przyznaje, że dba o swoje zdrowie – co potwierdza, że jest ono jest dla Polaków ważną wartością. Sposobów na utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego jest wiele: zdrowe odżywianie, regularne uprawianie sportu czy zachowanie równowagi między czasem pracy lub nauki a czasem odpoczynku. Najpopularniejszymi okazują się jednak:

dobieranie ubioru odpowiedniego do pogody (57% głosów)

niestosowanie albo nienadużywanie używek (55%)

prawidłowa higiena rąk (51%)

Reklama

regularne wykonywanie badań okresowych (42%)

zdrowy tryb żywienia, tj. jadanie o stałych porach, niewielkich porcji – za to często, spożywanie posiłków spokojnie, bez pośpiechu itp (41%).

Zresztą tymi samymi zasadami kierujemy się w trosce o naszych najbliższych. Podczas gdy około 2/3 respondentów stara się dbać o zdrowie własne i swojej rodziny w takim samym stopniu, co czwarta osoba przyznała, że poświęcając uwagę bliskim, czasem zaniedbuje siebie.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Wykonywanie regularnych badań okresowych to dla Polaków jeden z głównych sposobów dbania o zdrowie własne i rodziny. W ciągu ostatniego roku blisko 70% ankietowanych zrobiło badania ogólne (OB, morfologię, poziom cukru oraz cholesterolu we krwi oraz badanie ogólne moczu), a w ciągu ostatniego półrocza ponad 60% miało przegląd stomatologiczny.

W obu przypadkach większość respondentów poddała się kontroli w ramach regularnych badań profilaktycznych (odpowiednio 43 i 49% głosów). Około co trzecia osoba zrobiła badania przy okazji planowanej wizyty lekarskiej lub podczas kontynuowania leczenia, a mniej więcej co piąta – ponieważ była zaniepokojona nagłym pogorszeniem stanu swojego zdrowia.

Na pytanie o preferencje związane z instytucjami medycznymi, 71% ankietowanych odpowiedziało, że korzysta zarówno z NFZ, jak i prywatnych usług: ponad połowa uzależnia swój wybór od rodzaju specjalisty (np. do internisty chodzi zazwyczaj do państwowych jednostek, a do dentysty – głównie do prywatnych przychodni), a 17% badanych kieruje się wygodą – dostępnością lekarzy czy dogodną lokalizacją placówek. Niemal co piąty ankietowany woli korzystać przede wszystkim ze świadczeń w ramach funduszu, podczas gdy co dziesiąta osoba leczy się wyłącznie w niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej.

Suplementy - tak, dieta - nie

Zapytani, czy kiedykolwiek stosowali suplementy diety lub odżywki, 65% ankietowanych odpowiedziało twierdząco. 42% kierowało się względami zdrowotnymi: albo profilaktycznie –by wzmocnić organizm w okresie wzmożonych zachorowań lub w okresie podwyższonego stresu (22%) – albo by uzupełnić niedobory witamin i minerałów w codziennej diecie (20%).

Pozostali chcieli poprawić wygląd swojego ciała, np. włosów i paznokci (13%), wspomóc odchudzanie (7%) albo polepszyć efekty treningu sportowego (3%).

Obecnie ponad połowa ankietowanych stosuje suplementy diety albo odżywki (55%), i wydaje na nie średnio od 21 do 50 zł miesięcznie. 27% badanych przeznacza do 20 zł, a 18 % – powyżej 50 zł.

Z badań wynika też, że około co drugi Polak przynajmniej raz był na diecie. Powodem dla 1/3 respondentów było niezadowolenie ze swojego wyglądu i chęć zrzucenia zbędnych kilogramów. Jednak 18% kierowało się względami zdrowotnymi – z czego 14% chciało wprowadzić zdrowsze nawyki żywieniowe albo oczyścić organizm. Obecnie 72% ankietowanych nie stosuje żadnej diety.