Amerykańscy naukowcy z Harvard School of Public Health w Boston mają dobre wieści dla osób z najczęściej występująca grupą krwi 0 - są one zdecydowanie mniej zagrożone chorobami serca niż osoby z grupą krwi A, B i AB. Najwyższe ryzyko schorzeń serca diagnozuje się u pacjentów z grupą krwi AB.

Reklama

Dwudziestoletnie badanie z udziałem prawie 90 tysięcy osób w wieku 30-75 lat wykazało, że ryzyko wystąpienia chorób serca wynosi 23 proc. przy grupie krwi AB, 11 proc. przy B i 5 proc. przy A.

Jak tłumaczy autor badania, prof. Lu Qi, Osoby, które wiedzą, że są w grupie ryzyka chorób serca, mogą zadbać o to, by schorzenie jednak się nie rozwinęło. Podpowiada, że ci pacjenci powinni kontrolować poziom cholesterolu oraz ciśnienia krwi, jak również zadbać o zdrowy tryb życia, czyli odpowiednio się odżywiać, być aktywnym fizycznie i rzucić palenie.

Naukowcy przyznają, że nie umieją wytłumaczyć, dlaczego grupa krwi wpływa na choroby serca. Przywołują wcześniejsze wyniki badań pokazujące, że grupa krwi zdradza ryzyko chorób serca. Wspominają, że grupa krwi AB powiązana jest ze stanem zapalnym, który może prowadzić do uszkodzeń tętnic.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "American Heart Association Journal".

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>