Impreza sportowo-rekreacyjna rozpocznie się o godz. 11 w warszawskim Parku Skaryszewskim. Uczestnicy marszu na miejscu będą mogli wypożyczyć kijki do nordic walkingu. Będzie można skorzystać z porad lekarzy i ekspertów.

Reklama

Choroby serca i układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i krajach rozwiniętych. Rozwój medycyny w ostatnich latach przyniósł ogromny postęp w leczeniu choroby wieńcowej, zawału serca, nadciśnienia tętniczego, otyłości i miażdżycy, a także w poznawaniu mechanizmów wywołujących te schorzenia. Jak się okazuje, brak aktywności fizycznej i zła dieta to główne czynniki łańcucha prowadzącego do ich rozwoju i powikłań. Dlatego tak ważną i konieczną rzeczą w ich zwalczaniu jest prewencja - podkreśla przewodniczący oddziału warszawskiego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz członek komitetu honorowego Zabierz serce na spacer dr hab. Andrzej Ciszewski.

Ambasadorami akcji są: Robert Korzeniowski, Iwona Guzowska, Czesław Lang, Karol Strasburger oraz Marian Woronin, a patronat honorowy objęli: Ministerstwo Sportu i Turystki, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Tomasz Kucharski. Szczegóły akcji i rejestracja uczestników na stronie www.sercenaspacer.pl

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, choroby układu krążenia niezmiennie od ponad 50 lat pozostają najważniejszą przyczyną umieralności mieszkańców Polski. W roku 2009 ok. 45 proc. zgonów spowodowanych było chorobami układu krążenia. W 2009 roku z powodu chorób serca i naczyń zmarło prawie 178 tys. Polaków, w tym 83 613 mężczyzn i 94 352 kobiet.