Nawet dziecko wie, że myjąc zęby, pozbywa się wielu bakterii z jamy ustnej. Dzięki temu zdrowe zęby, dziąsła oraz - co podkreślają eksperci - cały organizm. Tę wiedzę najmłodszym przekazują dorośli, którzy nierzadko sami zapominają o podstawowych zasadach higieny. Właśnie im dedykujemy najnowsze wyniki badań amerykańskich naukowców.

Reklama

Nieodpowiednie mycie zębów grozi zapaleniem płuc - zaalarmowali uczeni z Yale University School of Medicine na konferencji naukowej Infectious Diseases Society of America. Wzięli pod lupę przypadki szpitalnych pacjentów z zapaleniem płuc. Okazało się, że źródłem zakażenia mogły być bakterie znajdujące się w ustach.

Zdrowie Dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Uczeni podkreślają, że wyniki ich obserwacji nie są pionierskie. Od lat zdrowie jamy ustnej wiązane jest z chorobami układu oddechowego - czytamy w brytyjskim dzienniku "Daily Mail". Wiadomo, że bakteryjne infekcje dróg oddechowych mogą być wynikiem wdychania do płuc bakterii kolonizujących się w jamie ustnej. Aby temu zapobiec, należy szczotkować zęby przez przynajmniej dwie minuty dwa razy dziennie, używać nici dentystycznych oraz unikać produktów zawierających cukier.