Do Afryki wylecą pod koniec września. Ich misja potrwa trzy miesiące, na początku nowego roku na ich miejsce przyjedzie kolejny stomatolog.

Reklama

Praca w tropiku jest niezwykle trudna, nie tylko z uwagi na panujące temperatury, ale również konieczność zmagania się z ciągłym brakiem prądu i potrzebą konserwacji sprzętu. Poza pracą w gabinecie przy misji w Abong Mbang lekarze planują również pracować w ramach kliniki wyjazdowej do miejsc, z których pacjentom szczególnie trudno dotrzeć - poinformowała wiceprezes Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" Justyna Janiec - Palczewska.

Jak podkreślają organizatorzy, większość mieszkańców Kamerunu nie miała do tej pory do czynienia z dentystą. Pozbawieni opieki stomatologicznej mają własne sposoby na radzenie sobie z bólem zębów. Niektórzy, lepiej uposażeni, korzystają z usług "wyrywacza zębów", czyli miejscowego szamana, u którego ząb jest usuwany w "budzących grozę warunkach sanitarnych".

Wśród lekarzy udających się do Kamerunu jest autor przedsięwzięcia, stomatolog z Warszawy Konrad Rylski, dla którego będzie to już piąta wyprawa, oraz poznański stomatolog Krzysztof Gniazdowski.

Rozmawialiśmy z osobami, które leczyliśmy. To są wieloletnie bóle, my nie jesteśmy w stanie nawet opisać tego z naszego punktu widzenia. U nas nawet osoby, które nie mają pieniędzy, są w stanie otrzymać pomoc w gabinetach stomatologicznych - powiedział Rylski.

Reklama

Jak dodał, w Kamerunie powszechnie leczy się zęby poprzez odprawianie czarów, niektórzy pacjenci potrafią położyć na zębie kawałek palącego się drewna, aby ten obumarł i się wykruszył. Doktor podkreślił, że w Kamerunie chciałby móc leczyć zęby, a nie je wyrywać, ale afrykańskie realia są takie, że jednego dnia musiał usunąć 76 zębów. Zaznaczył, że dla afrykańskich dzieci problemem nie jest powszechna w Polsce próchnica, ale brak szczoteczek do zębów.

Wylot stomatologów do Afryki organizowany jest pod auspicjami Fundacji "Dzieci Afryki", przy wsparciu poznańskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Organizatorzy projektu cały czas poszukują stomatologów skłonnych zapewnić ciągłość pracy w gabinecie w Kamerunie oraz środków na finansowanie wyjazdów lekarzy.