Niezależnie od pogody, pory roku, płci i wieku – woda to podstawa utrzymania dobrego stanu zdrowia. Sprawdź, co może się stać gdy wypijemy jej za dużo w zbyt krótkim czasie.

Dlaczego woda jest zdrowa?

Woda stanowi podstawowy składnik organizmu człowieka i jest niezbędna do utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia. Pomaga w transportowaniu składników odżywczych do komórek, usuwaniu toksyn z organizmu i regulacji temperatury ciała poprzez pot i parowanie z powierzchni skóry.

Reklama

Woda jest też niezbędna do wielu ważnych procesów fizjologicznych, takich jak trawienie, wchłanianie składników odżywczych oraz regulacja ciśnienia krwi. Dodatkowo, poprawia elastyczność skóry i zmniejsza ryzyko wystąpienia zmarszczek. Spożywanie odpowiedniej ilości wody może także zmniejszyć ryzyko infekcji dróg moczowych oraz powstawania kamieni nerkowych.

Picie wody pozwala też utrzymać sprawność umysłową i wspomaga koncentrację. Brak odpowiedniego nawodnienia może z kolei prowadzić do odwodnienia, które objawia się m.in. uczuciem zmęczenia, bólem głowy, zmniejszoną wydajnością fizyczną i problemami z koncentracją. Czy jednak zbyt duża ilość wody może zaszkodzić człowiekowi?

Reklama

Czy można przesadzić z ilością wody?

Okazuje się, że równie szkodliwy jak niedobór, może być… nadmiar wody – zwłaszcza w krótkim czasie. Dlaczego nie można pić dużo wody na raz? Ma to związek m.in. z pracą nerek, które mogą przefiltrować ok. 800-1000 ml wody w ciągu godziny. Jeśli w tym czasie wypijesz więcej wody nadmiar wody zacznie gromadzić się w komórkach.

Co się stanie, gdy wypije się za dużo wody?

Komórki otoczone są zbilansowanym roztworem sodu i wody, jednak gdy wypijesz za dużo wody, sód się rozcieńcza, a dodatkowa woda spływa do komórki, przez co komórka pęcznienie. Określane jest to przewodnieniem hipotonicznym. O ile jednak elastyczne tkanki, takie jak tłuszcz i mięśnie, mogą się rozciągać gorzej jest w przypadku komórek mózgowych, ponieważ czaszka nie jest rozciągliwa. W tym przypadku mogą pojawić się bóle głowy, mętlik lub senność, a dalszy wzrost ciśnienia może prowadzić do uszkodzenia mózgu, śpiączki, a nawet śmierci.