Skurcze nóg często związane są z niedoborami składników odżywczych, wynikających z niewłaściwej diety, ubogiej w minerały. Albo są wynikiem przemęczenia, bądź siedzącego trybu życia i trzymania przez dłuższy czas nogi na nodze, co powoduje ucisk naczyń krwionośnych i niedotlenienie mięśni.

Reklama

Zapobiegaj skurczom nóg

Jeśli męczą nas skurcze, starajmy się jak najrzadziej chodzić na wysokich obcasach, bo to duże obciążenie dla nóg. Przed każdym treningiem zaś róbmy porządną rozgrzewkę, która uchroni nas przed przeforsowaniem mięśni. Codzienna aktywność fizyczna jest niezwykle istotna, bo poprawia ukrwienie mięśni.

Reklama

W ciągu dnia dbajmy o odpowiednie nawodnienie organizmu – pijmy szklankę wody co godzinę. Jeśli jesteśmy nawet lekko odwodnieni, zwiększa się ryzyko skurczy nóg. By temu zapobiec starajmy się unikać kawy i mocnej czarnej kawy w godzinach wieczornych, bo działają moczopędnie, a z moczem wydalany jest m.in. magnez.

Zwróćmy uwagę na codzienną dietę. Powinna obfitować w produkty zawierające magnez, potas, żelazo i wapń. Magnez znajduje się m.in. w gorzkiej czekoladzie i orzechach, potas w bananach i ziemniakach, żelazo w burakach, kaszy gryczanej i jęczmiennej, wapń w nabiale i pestkach słonecznika.

Co robić przed położeniem się do łóżka, by zapobiec skurczom?

  • Wieczorem siedźmy w pozycji z nogami opartymi na podwyższeniu. Dzięki temu pokonamy opuchliznę i obrzęki, rozluźnimy mięśnie i usprawnimy krążenie.
  • Dobre efekty dają też ciepła kąpiel i ciepłe okłady na nogi – tak zwalczymy uczucie ciężkich nóg, rozluźnimy spięte mięśnie i poprawimy ukrwienie.
  • Tuż przed snem warto delikatnie i niespiesznie rozmasować nogi.

Jak szybko pokonać skurcz?

Zwykle staramy się jak najszybciej skurcz rozchodzić, a to tylko go potęguje. Lepiej jest uważnie rozprostować palce stóp, delikatnie rozmasować nogi, uciskając je.