Doktor Grzegorz Południewski - ginekolog podkreśla, że według polskich statystyk, tylko połowa kobiet chorych na raka szyjki macicy raz w życiu wykonała cytologię - badanie profilaktyczne w kierunku tego nowotworu. Tłumaczy, że z tego wynika, iż zaniedbania leżą przede wszystkim po stronie pacjentek. Według niego, kobiety muszą sobie zdawać sprawę z tego, że tu chodzi o ich życie. Jeżeli nadal będą bagatelizować proste zalecenia to współczynnik umieralności będzie wysoki.

Reklama

Doktor Południewski zaznacza, że zalecenia dotyczą badań profilaktycznych. Przypomina, że kobieta, która zaczyna aktywność seksualną powinna wykonywać cytologię co dwa lata. Od 35 do 55 roku życia zaleca się wykonywanie tego badania raz w roku, potem - znowu co 2 lata.

Izabela Jąderek - psycholog i seksuolog uważa, że nie jesteśmy nauczeni tego, by badać się profilaktycznie, tym bardziej, jeśli chodzi o sfery intymne. Zazwyczaj idziemy do lekarza, gdy mamy wyraźne dolegliwości. Według niej, kulturowo nie mamy wpojonego schematu, że warto wykonywać badania kontrolne. Z tego powodu, często choroby wykrywane są za późno, gdy nie ma już możliwości wyleczenia. Każdego roku blisko trzy tysiące kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy.