Po co robić badania kontrolne?

Reklama

Być może niektóre osoby zadają sobie pytanie: „Po co mam wykonywać badania? Przecież jestem zdrowy, czuję się dobrze”. Brak przykrych dolegliwości to z pewnością bardzo dobry znak. Oczywiście nie ma potrzeby szukania na siłę chorób – nikt z nas nie chce stać się hipochondrykiem. Zdarza się jednak, że pewne choroby nie dają oczywistych i zauważalnych dolegliwości. Ujawniają się dopiero w późniejszym stadium, a wtedy, niestety, czas powrotu do zdrowia znacznie się wydłuża lub nawet jest już za późno na skuteczne leczenie. Stąd właśnie potrzeba regularnych badań.

Badania

Każdy z nas powinien przynajmniej raz w roku zgłosić się na badanie krwi. Morfologia pozwoli nam stwierdzić, czy ilość poszczególnych składników krwi mieści się w normie (dowiedz się, jak interpretować wyniki morfologii: https://portal.abczdrowie.pl/morfologia-krwi-interpretacja). Dzięki takiemu badaniu można stwierdzić, czy nie cierpimy np. na anemię, schorzenia nerek, tarczycy. Aby wykonać badanie krwi, możemy udać się do naszego lekarza rodzinnego po skierowanie i wtedy jest ono bezpłatne. Jeżeli jednak nie chcemy czekać, możemy wykonać morfologię prywatnie. Opłata za takie badanie jest naprawdę niewielka.

Oprócz morfologii krwi warto również zrobić badanie moczu (więcej informacji o badaniu moczu znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-fizyczne-czyli-wyglad-przejrzystosc-odczyn-ciezar-wlasciwy-moczu). Dzięki temu dowiemy się, czy nasz układ moczowy funkcjonuje prawidłowo. Pamiętajmy jednak o tym, aby na takie badanie przygotować pierwszy poranny mocz. Podobnie jak w przypadku morfologii, do badania możemy mieć skierowanie lub wykonać je prywatnie bez tego dokumentu.

Wizyta kontrolna

Badania to jednak nie wszystko. Przynajmniej jeden raz w ciągu 12 miesięcy warto udać się do lekarzy różnych specjalizacji. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o stomatologu. Zła dieta, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, różne choroby – to wszystko sprawia, że nasze zęby się psują. Zanim więc zaczną nas boleć, warto udać się na profilaktyczny przegląd do gabinetu dentystycznego. Dzięki temu unikniemy długiego, skomplikowanego leczenia i kosztownych zabiegów.

Osoby, które mają problemy ze wzrokiem lub noszą okulary, powinny systematycznie odwiedzać okulistę. Jeżeli dobrze widzimy, nie mamy żadnych przykrych dolegliwości związanych z oczami, to wystarczy pójść na wizytę raz na dwa lub trzy lata. W sytuacji gdy mamy już stwierdzoną wadę wzroku lub pracujemy w warunkach, które mogą źle wpływać na jakość naszego widzenia, to dobrze jest udać się na konsultację okulistyczną przynajmniej raz w roku.

Na koniec coś wyłącznie dla kobiet. Wskazane jest, aby panie co najmniej raz do roku odwiedziły gabinet ginekologiczny – nawet jeśli nie uskarżają się na żadne nieprzyjemne dolegliwości. Wiele chorób układu rozrodczego, np. rak szyjki macicy, nie daje początkowo żadnych objawów. Tylko ginekolog, dzięki odpowiednim badaniom, będzie mógł ocenić, czy w naszym organizmie nie pojawiły się jakieś niepokojące zmiany. Oczywiście, jeśli coś nam dolega: odczuwamy ból, pieczenie, dostrzegłyśmy zaburzenia miesiączkowania, to należy jak najszybciej udać się do specjalisty.