Rak nie musi być chorobą nieuleczalną - podkreśla doktor Krzysztof Przewoźniak, socjolog medycyny z Centrum Onkologii w Warszawie.

Reklama

Chorób nowotworowych jest około 200 rodzajów, dlatego aby im skutecznie przeciwdziałać potrzeba właściwej profilaktyki - dodał gość Polskiego Radia 24. Trzeba być bardzo racjonalnym. Są do tego podstawy ogólnodostępne. Wystarczy otworzyć stronę internetową www.kodekswalkizrakiem.pl, na której wszyscy Polacy znajdą 11 głównych wskazań dotyczących najważniejszych elementów profilaktyki, od palenia przez picie alkoholu, otyłość, dietę ale również programy przesiewowe raka szyjki macicy, raka piersi i raka jelita grubego, do których trzeba się stosować - podkreślił socjolog medycyny.
Wiele osób rzuca palenie, żeby nie zachorować na raka płuc. Zapominają, że szkodliwe jest także bierne palenie - dodaje doktor Przewoźnik.

Z badań wynika, że występowanie chorób nowotworowych jest coraz częściej związane z czynnikami środowiskowymi, trybem życia, stresem. Niebezpieczna jest otyłość i niska aktywność fizyczna. Także alkohol, który co prawda sam nie jest substancją rakotwórczą, ale w połączeniu ze śliną może być przyczyną raka.

Szczegółowe informacje jak zapobiegać zachorowaniom na choroby nowotworowe i w jaki sposób postępować, dostępne są na stronie internetowej www.kodekswalkizrakiem.pl.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>