Jak czytamy w "Daily Mail", omawiającym wyniki badań naukowców z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku, regularne przyjmowanie preparatów multiwitaminowych przez kobiety po menopauzie pomaga pokonać raka piersi. Panie, które zażywają witaminy codziennie, są aż o 30 procent mniej zagrożone śmiercią z powodu nowotworu.

Reklama

Aby dojść do tych wniosków, amerykańscy naukowcy zaprosili do swojego badania około osiem tysięcy kobiet ze zdiagnozowanym nowotworem piersi. Wolontariuszki były w wieku od 50 do 79 lat. Obserwacja trwała średnio siedem lat od zachorowania.

Autorzy badania przekonują, że ich odkrycie może być przełomem w walce z rakiem piersi, który co miesiąc w Wielkiej Brytanii zabija około tysiąc kobiet.

Jak tłumaczy prof. Sylvia Wassertheil-Smoller: Nie wiemy, w jaki sposób preparaty multiwitaminowe z minerałami mogą działać na raka piersi. Może przez to, że przyczyniają się do poprawy ogólnego stanu zdrowia kobiet, pomagają odeprzeć atak nowotworu. Jest też inna teoria, głosząca, że witaminy działają na raka na poziomie komórkowym - blokują proces utleniania, który powiązany jest z rozwojem nowotworów. Niebagatelne znaczenie ma też fakt, że zazwyczaj osoby, które sięgają po witaminy, prowadzą także zdrowy tryb życie, nie palą papierosów i są aktywne fizycznie, a te czynniki sprzyjają pokonaniu raka.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>