Uczeni z Washington University School of Medicine w St. Louis oraz Harvard Medical School przeanalizowali dane ponad 9 tysięcy nastolatek w wieku 15 lat. Wystartowali z badaniami w latach 1996-2001, a następnie powrócili do nich w latach 2005-2010, kiedy wolontariuszki miały od 18 do 30 lat. Zaobserwowali, że skład codziennej diety dziewczyn miał wpływ na ich stan zdrowia jako kobiet.

Reklama

Okazało się, że spożywanie dwa razy w tygodniu masła orzechowego albo orzeszków ziemnych zmniejsza ryzyko raka piersi o 39 proc. w późniejszym wieku - informuje dziennik "Daily Mail". Podobne, ale mniej skuteczne, działanie antynowotworowe ma także fasola, soczewica, soja i kukurydza.

Wcześniejsze badanie, prowadzone przez naukowców z Shanghai Cancer Institute, wykazało, że spożywanie orzeszków ziemnych i innych produktów bogatych w witaminę E może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka wątroby. Witamina E słynie także z dobroczynnego działania na układ krwionośny i serce; chroni również przed chorobami oczu w późniejszym wieku.