Jak przekonują eksperci z American Cancer Society, zaledwie godzina spaceru codziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi o 14 proc. w porównaniu do 3 lub mniej godzin spaceru tygodniowo. Tak wynika z ich obserwacji, którą objęli blisko 74 tysiące kobiet w średnim wieku. Wolontariuszki były poddawane badaniom przez 17 lat. Między innymi wypełniały kwestionariusze, w których określały, jaka jest ich aktywność fizyczna - czy spacerują, pływają, ćwiczą aerobik oraz ile czasu spędzają na oglądaniu TV i czytaniu książek. Prawie połowa pań deklarowała, że ich jedynym wysiłkiem fizycznym, na jaki decydują się codziennie, jest spacer.

Reklama

Według naukowców jeszcze lepszy efekt w profilaktyce antynowotworowej daje daje bieganie. Wolontariuszki, które poświęcały około 7 godzin tygodniowo na jogging, były o jedną czwartą mniej zagrożone rakiem piersi.

Brytyjscy lekarze, omawiający wyniki badań w serwisie BBC News, podkreślają, że są mocne, kolejne dowody na to, że styl życia kobiet wpływa na ryzyko rozwoju nowotworu. Przekonują, że warto promować spacery jako tę aktywność, którą kobiety po menopauzie podejmują najchętniej.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention".

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Reklama