Mężczyźni, których palec serdeczny jest krótszy od wskazującego, mają większą szansę na wygraną z rakiem prostaty - dowodzą naukowcy z Seoul National University w Korei Południowej na łamach "British Journal of Urology".

Reklama

Badacze zaprosili do testów 142 wolontariuszy chorych na raka prostaty, którzy przyjmowali dutasteride – lek przeciwnowotworowy blokujący działanie testosteronu w prostacie. Okazało się, że panowie, których palec serdeczny był krótszy od wskazującego, lepiej reagowali na lek i choroba ustępowała.

Według naukowców ma to związek z tym, że mężczyźni z krótszym palcem serdecznym mają zwykle niższy poziom testosteronu, który sprzyja przerostowi gruczołu krokowego.

We wcześniejszych badaniach inni naukowcy wykazywali związek pomiędzy długością palców a ryzykiem schorzeń serca, chorób kości, a nawet depresji. Niedawno brytyjscy uczeni dowiedli, że długość palców może zdradzać u chłopców predyspozycje do uprawiania sportu. Chłopcy, którzy mieli dłuższy palec serdeczny, osiągali lepsze wyniki w biegu na 50 metrów.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Reklama