Włoscy naukowcy z Międzynarodowego Instytutu ds. Badań nad Nowotworami przeprowadzili metodą podwójnie ślepej radomizowanej próby badanie wpływu selenu w kompleksie z innymi antyutleniaczami – cynk, witamina A, B6, C oraz E na rozwój gruczolaka jelita grubego. Stwierdzili, że u pacjentów którym podawano ten kompleks antyoksydantów w porównaniu do grupy placebo, nastąpiło zmniejszenie o 40 proc. powstawania nowych polipów. Efekt skuteczności działania tej suplementacji był obserwowany przez długi czas.

Reklama

- Nasze badania pokazują jak silne działanie ochronne mają suplementy zawierające selen i inne antyutleniacze w przypadku gruczolaka jelita grubego. Warto zanotować, że efekt ten utrzymywał się przez ponad 15 lat od momentu, kiedy pacjenci przestali przyjmować aktywne suplementy - mówi dr Luigina Bonelli, kierownik jednostki wtórnej prewencji i kontroli w Narodowym Instytucie Badań nad Nowotworami w Genui we Włoszech.

Dr Bonelli zaprezentowała swoje odkrycie na konferencji poświęconej badaniom nad zapobieganiem nowotworów, zorganizowanej przez Amerykańskie Towarzystwo Badań nad Nowotworami, w dniach 6 – 9 grudnia 2009 r., w Houston. Te doniesienia są istotne, gdyż gruczolaki jelita grubego nieleczone mogą prowadzić do nowotworu jelita grubego. Tylko 6-7 proc. z nich przekształcało się w nowotwór jelita odbytu. Prawie 70 – 80 proc. przypadków nowotworu jelita grubego jest efektem nieusuniętych gruczolaków.

Na podstawie włoskiego badania można stwierdzić, że przyjmowanie suplementu diety zawierającego selen w kompleksie z innymi antyutleniaczami, może zapewnić długofalową ochronę przed gruczolakami jelita grubego. Warto zauważyć, że efekt działania utrzymywał się przez ponad 15 lat od momentu zakończenia suplementacji.
Gruczolaki jelita grubego bardzo rzadko dają objawy. Są najczęściej wykrywane podczas badania endoskopowego zaleconego z innego powodu, lub podczas rutynowego badania. Większość polipów wykrywana jest podczas wczesnego stadium rozwoju raka jelita grubego, dlatego częstą praktyką jest ich usuwanie, jak tylko zostaną zdiagnozowane. Pacjenci, u których wykryto polipy jelita grubego muszą być poddawani rutynowym badaniom endoskopowym.

• gruczolaki to łagodna postać polipów lub guzów, zwykle występująca w okrężnicy (część jelita grubego)
• ryzyko rozwoju nowotworu zwiększa się z ilością i rozmiarem gruczolaków w okrężnicy
• wiek pacjenta zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu – 1 na 4 osoby w wieku powyżej 60 lat miały przynajmniej jednego gruczolaka. Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko jest nadwaga oraz czynniki genetyczne.

Reklama

– To pierwsze tego typu randomizowane badanie dedykowane sprawdzeniu efektywności kompleksu antyoksydantów z selenem na gruczolaki. Otrzymane wyniki oczywiście wymagają dalszego potwierdzania. Lecz już dzisiaj mogą służyć pacjentom, którym usunięto gruczolaki jelita grubego i martwią się nawrotem choroby. Badanie nasze wykazało, że ci właśnie pacjenci powinni przyjmować kompleks antyutleniaczy z selenem, gdyż zmniejszenie ryzyka rozwoju tych gruczolaków było największe. Myślę, że suplementacja ta może także zredukować częstotliwość badań endoskopowych, które muszą być wykonywane kontrolnie przez tych pacjentów. Badanie to dla wielu z nich nie należy do przyjemności - mówi dr Bonelli.