Eksperci ostrzegają, że grypa to poważna choroba i nie można jej bagatelizować. Ciągle jeszcze warto i można się przeciw niej zaszczepić. Ministerstwo Zdrowia wydało pozwolenie na sprowadzenie na rynek Polski kolejnych 50 000 dawek szczepionki przeciw grypie w opakowaniach międzynarodowych.

Reklama

Jak wskazują dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH, w pierwszych 10 tygodniach poprzedniego sezonu epidemicznego liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę wyniosła 353 175. Pierwsze meldunki 2013/2014 wskazują, że liczba ta znacznie wzrosła. Od początku września do przychodni i szpitali zgłosiło się niemal pół miliona chorych, ponad 1 400 wymagało hospitalizacji. Najwięcej przypadków zostało zaraportowanych w czterech województwach - pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i małopolskim.

- Rosnąca liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce bardzo nas niepokoi, zwłaszcza, że poziom wyszczepialności jest niski. Wydaje się, że Polacy zapomnieli o tym, jak poważną chorobą jest grypa. Jednym z głównych powodów jest utrzymujący się w społeczeństwie brak świadomości zagrożeń wynikających z zachorowania, a przede wszystkim jego powikłań - komentuje Włodzimierz Jezierski, Prezes Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej.
Międzynarodowe organizacje, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP), jak również krajowe ośrodki - Główny Inspektorat Sanitarny oraz Krajowy Ośrodek ds. Grypy - rekomendują szczepienia jako najskuteczniejszy sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom wywołanym przez wirusa grypy. Optymalny czas realizacji szczepień to miesiące wrzesień-grudzień, czyli tuż przez wystąpieniem szczytu zachorowań w miesiącach styczeń marzec

- Na rynku dostępne są już ostatnie dawki szczepionek przeciw grypie. To ostatni moment, aby wybrać się do lekarza, wykonać szczepienie ochronne i skutecznie uniknąć przykrości związanych z zachorowaniem na grypę - dodaje Włodzimierz Jezierski.

Jak podaje portal mp.pl, który skontaktował się z producentami szczepionek przeciw grypie, Sanofi Pasteur zamierza wprowadzić do obrotu dodatkowych 100 tysięcy dawek w międzynarodowych opakowaniach, na co uzyskał zgodę Ministerstwa Zdrowia.

Reklama

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy, które namnażają się w komórkach nabłonka dróg oddechowych. Objawy grypy pojawiają się nagle. Do typowych należą: wysoka gorączka, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze, jadłowstręt, silne uczucie zmęczenia i rozbicia. Tym, co różni grypę od innych infekcji układu oddechowego, jest znacznie wyższy wskaźnik groźnych dla zdrowia i życia powikłań, które są jej następstwem. Najbardziej narażone na powikłania pogrypowe są małe dzieci, seniorzy, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby układów oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz cukrzycę. Do najczęstszych powikłań grypy należą wtórne zakażenia bakteryjne i wirusowe oraz zaostrzenie współistniejących chorób przewlekłych. Okres największej aktywności wirusów grypy w naszym klimacie to zima i wiosna.