Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują – porozmawiajmy ze swoim lekarzem o szczepieniu przeciwko grypie.

Reklama

Wielu z nas spędzi Święta w towarzystwie seniorów – najczęściej rodziców oraz dziadków. Jak wskazują rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Krajowego Ośrodka ds. Grypy w NIZP-PZH oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, to właśnie te osoby znajdują się w grupie wysokiego ryzyka powikłań pogrypowych. - Seniorzy często borykają się z wieloma chorobami przewlekłymi. Z tego powodu zakażenie wirusem grypy dla pacjentów z tej grupy często prowadzi do poważnych konsekwencji medycznych - mówi prof. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej i dodaje – nawet teraz jest właściwy moment, żeby poddać się szczepieniu. Pamiętajmy, że kontakt z dużą liczbą osób to okazja do zakażenia się. Wytworzenie przeciwciał po podaniu szczepionki przeciw grypie zajmuje od 7 do 14 dni. Szczepienie przeciw grypie pozwala uniknąć transmisji wirusa w pracy,w środkach komunikacji publicznej oraz, podczas spotkań z rodziną a co najważniejsze chroni przed powikłaniami tej groźnej choroby.

31 października Główny Inspektor Sanitarny opublikował Program Szczepień Ochronnych na 2014 rok. W dokumencie znacznie rozszerzono grupę pacjentów, którym rekomenduje się szczepienia przeciw grypie. Inspektor zaleca profilaktykę grypy dzieciom do 18. r.ż. oraz osobom po 55. r.ż. Szczepieniami z przyczyn klinicznych powinni zostać objęci również pacjenci przewlekle chorzy, cierpiący na niewydolność układu oddechowego lub astmę oskrzelową, pacjenci z chorobami serca, chorzy na cykrzycę oraz osoby ze schorzeniami układu neurologicznegoczy immunologicznego. Co ważne, profilaktyka grypy zalecana jest również wszystkim, którzy znajdują się w otoczeniu tych, dla których zakażenie wirusem grypy stanowiłoby poważne zagrożenie dla zdrowia (np. rodziny chorych na nowotwór).

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego wywołaną zakażeniem wirusem grypy i jednocześnie jedną z najczęściej występujących chorób w Polsce. Pomimo oficjalnych zaleceń międzynarodowych organizacji dbających o zdrowie, poziom wyszczepialności przeciw grypie w Polsce jest wciąż bardzo niski (3,75% w ostatnim sezonie epidemicznym).

W ubiegłym sezonie, jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH, zanotowano prawie 3 miliony zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. 13 000 osób zostało poddanych hospitalizacji. 119 z nich zmarło.