Profesor Bogdan Chazan - dyrektor placówki mówi, że powodów, dla których pracownicy powinni się szczepić, jest kilka. Niektóre z nich to ochrona siebie i swoich rodzin ale także pacjentów. Podkreśla, w szpitalu personel zajmuje się kobietami ciężarnymi i ich nowo narodzonymi dziećmi dlatego powinien być zdrowy. Z punktu widzenia pracodawcy jest też zainteresowany tym, aby nie było absencji chorobowych.

Reklama

Doktor Anita Nitsch-Osuch z tego szpitala już się zaszczepiła. Według niej, personel medyczny powinien traktować to, jako obowiązek etyczny wobec swoich pacjentów. Pracownicy medyczni mogą być źródłem zakażenia dla pacjentów, którzy mają już obniżoną odporność z różnych powodów. Dlatego wszystkie gremia eksperckie zalecają szczepienia przeciwko grypie tej grupie zawodowej.

Profesor Adam Antczak - ekspert ogólnopolskiego programu zwalczania grypy podkreśla, że jest to choroba groźna dla naszego zdrowia, a nawet życia. Zaznacza, że podczas swojej pracy zawodowej przekonał się wielokrotnie jak poważne powikłania daje grypa, która często jest mylona ze zwykłym przeziębieniem.

W ubiegłym roku z powodu grypy zmarło w naszym kraju 119 osób.