2 973 821 – to liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w sezonie 2012/2013 roku. Spośród nich ponad 1,3 miliona stanowiły dzieci w wieku do lat 14. - Zarówno liczba zachorowań w populacji generalnej, jak i znaczna liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań wśród pacjentów poniżej 14. roku życia, są wyraźnym sygnałem, że grypa stanowi istotny problem kliniczny i epidemiologiczny. W grupie wiekowej dzieci i młodzieży do 14. roku życia zaobserwowano jednocześnie najniższy poziom wyszczepialności, nieprzekraczający 2 proc. Wiele osób wciąż traktuje grypę jako chorobę niegroźną, nie zdając sobie sprawy z jej konsekwencji, szczególnie powikłań pogrypowych. Polacy wciąż niechętnie podchodzą do działań profilaktycznych – powiedziała dr Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Reklama

Szczególnie alarmujące są dane dotyczące wyszczepialności przeciw grypie w populacji. Według szacunków NIZP-PZH w ubiegłym sezonie zaszczepiło się przecie grypie jedynie 3,75 proc. Polaków. W celu zwiększenia tej liczby niezależni eksperci powołali Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

Jego celem jest w szczególności edukacja Polaków oraz informowanie o zagrożeniach związanych z grypą oraz powikłaniami pogrypowymi. Program realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH, World Medical Association, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, 9 towarzystw naukowych, 4 związków pracodawców oraz organizacji zrzeszających samorządy.

- Nasze działania kierujemy do grup, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na poprawę stanu profilaktyki grypy w Polsce, m.in. do pracowników ochrony zdrowia, pracodawców, parlamentarzystów oraz samorządowców. Równocześnie rozpoczynamy kampanię edukacyjną „Grypoodporni - zawsze niezawodni”, skierowaną do opinii publicznej. Zależy nam, żeby Polacy wiedzieli dla kogo grypa jest szczególnie groźna oraz jakie ryzyko niosą powikłania pogrypowe – powiedział Włodzimierz Jezierski, Prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy, które namnażają się w komórkach nabłonka dróg oddechowych. Objawy grypy pojawiają się nagle. Do typowych objawów grypy należą: wysoka gorączka, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze, jadłowstręt, silne uczucie zmęczenia i rozbicia. Tym, co różni grypę od innych infekcji układu oddechowego, jest znacznie wyższy wskaźnik groźnych dla zdrowia i życia powikłań, które są jej następstwem. Najbardziej narażone na powikłania pogrypowe są małe dzieci, seniorzy, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby układów oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz cukrzycę. Do najczęstszych powikłań grypy należą wtórne zakażenia bakteryjne i wirusowe oraz zaostrzenie współistniejących chorób przewlekłych. Okres największej aktywności wirusów grypy w naszym klimacie to zima i wiosna.

Reklama

Grypa oprócz negatywnego wpływu na zdrowie społeczeństwa, powoduje również poważne konsekwencje ekonomiczne, które w sezonie z epidemią mogą wynieść nawet 4,3 mld zł.

Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP) zaleca szczepienia wszystkim osobom, które ukończyły 6. miesiąc życia, a szczególnie tym, które mają podwyższone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby lub zgonu z jej powodu oraz chorują przewlekle. Szczepionki należy stosować, gdy tylko pojawią się w aptekach, optymalny czas na szczepienie to okres pomiędzy wrześniem, a grudniem, choć mogą być podawane i później, nawet wtedy, gdy w populacji stwierdza sie już zwiększoną transmisję wirusów grypy.