Egzema to zapalenie skóry, a konkretnie jej wierzchniej warstwy. Objawia się rumieniem i pęcherzykami, które następnie pękają, przechodzą w nadżerki i strupy. Zmiany na skórze swędzą, więc trudno opanować drapanie, co nie ułatwia sytuacji – rany robią się większe, trudniej się goją. Egzemę trzeba leczyć, bo sama nie minie, a nawet może skończyć się poważną infekcją.

Reklama

Skąd bierze się egzema? Najczęściej przyczyną egzemy jest alergia. Zmiany na skórze powstają w wyniku kontaktu np. z uczulającym metalem, proszkiem do prania czy kosmetykiem albo po zjedzeniu uczulającego produktu, np. mleka, czosnku, miodu. Egzema może pojawić się także po zażyciu leku, np. antybiotyku.

Jak leczyć egzemę? Jeśli wywołana jest przez alergię, należy unikać czynnika uczulającego, przyjąć leki antyhistaminowe lub inne przepisane przez lekarza.

Egzema nasila się zimą. Istotne jest noszenie rękawiczek i regularne nawilżanie skóry. Trzeba też pamiętać o nawilżaniu skóry od wewnątrz, czyli piciu minimum dwóch litrów wody dziennie.

Co ciekawe, osoby, które są zestresowane, mało śpią i prowadzą niezdrowy tryb życia, doświadczają egzemy o nasilonym przebiegu. Egzema należy bowiem do chorób psychosomatycznych, na które negatywny wpływ ma codzienny stres.

Trwa ładowanie wpisu