Choć za początek ciąży uznajemy pierwszy dzień ostatniej miesiączki, to zachodzimy w ciążę tak naprawdę dopiero około połowy cyklu. Zapłodnienie nie daje żadnych objawów.

10 typowych objawów ciąży

 • Brak miesiączki to najbardziej oczywisty objaw ciąży. Jest zazwyczaj pierwszym i najłatwiej zauważalnym sygnałem, że rozwija się ciąża.
 • Zmęczenie i senność - hormony ciążowe – zwłaszcza wzrost stężenia progesteronu - mogą powodować brak energii. Sytuacji nie ułatwia fakt, że przyszła mama zwykle od samego rana ma słabszy apetyt (mniej je) i mdłości, co również wpływa na uczucie wyczerpania.
 • Wrażliwość piersi - piersi mogą stać się bolesne i wrażliwe ze sprawą zmian hormonalnych. Poza tym można na nich zaobserwować siateczkę niebieskich żył, które są wynikiem zwiększonej ilości krążącej krwi. Zmienia się tkanka piersi, zaś ok. 8 tygodnia ciąży piersi przyszłej mamy stają się większe.
 • Słabszy apetyt, wręcz odrzucanie od niektórych posiłków. Albo nagła chęć na inne produkty niż zwykle (tzw. ciążowe zachcianki).
 • Częste oddawanie moczu - na początku ciąży jest spowodowane zwiększoną produkcją hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej), który stymuluje przepływ krwi do miednicy i nerek. To z kolei powoduje, że nerki filtrują więcej płynów, co prowadzi do częstszego oddawania moczu. Natomiast wraz z rozwojem ciąży rosnąca macica zaczyna wywierać nacisk na pęcherz moczowy, co może również przyczynić się do częstszego oddawania moczu.
 • Nudności i wymioty - często nazywane „porannymi mdłościami”, choć mogą wystąpić o każdej porze dnia. Przyczyną jest wysoki poziom hormonu ciążowego hCG. Poza tym ciąża powoduje szereg zmian w układzie pokarmowym, w tym spowolnienie procesu trawienia, co może prowadzić do nudności. Przyszła mama ma też bardziej wyczulony zmysł węchu, co może prowadzić do nudności.
 • Zmiany nastroju, płaczliwość bez wyraźnej przyczyny - przyczyniają się do tego głównie zmiany hormonalne. W ciąży poziom progesteronu i estrogenów gwałtownie wzrasta. Hormony te mają wpływ na poziom neuroprzekaźników w mózgu, które regulują nastrój. Estrogeny mogą zwiększać poziom serotoniny - neuroprzekaźnika, który wpływa na nastrój, apetyt i sen. Progesteron ma działanie uspokajające i może powodować uczucie zmęczenia. Dodatkowo stres związany z nadchodzącymi zmianami, obawy o zdrowie dziecka, zmiany w ciele, zmęczenie - wszystko to może wpływać na nastrój kobiety w ciąży.
 • Zwiększone pocenie się jest spowodowany głównie przez zmiany hormonalne. W ciąży poziom progesteronu w organizmie kobiety gwałtownie wzrasta, a hormon ten zwiększa temperaturę ciała, co może prowadzić do zwiększonego pocenia się. Dodatkowo ciąża zwiększa przepływ krwi do skóry, co również może prowadzić do zwiększonego pocenia się.
 • Zawroty głowy - mogą wynikać z niskiego ciśnienia krwi, za którym stoją hormony ciążowe rozszerzające naczynia krwionośne. Poza tym organizm przyszłej mamy musi pompować więcej krwi, aby dostarczyć ją do rosnącego płodu. To może również prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi i uczucia zawrotów głowy. Jest jeszcze jedna przyczyna – we wczesnym etapie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na energię, co może prowadzić do niskiego poziomu cukru we krwi, a to z kolei może wywołać zawroty głowy. Wiele kobiet nie zwraca uwagi na zwiększone zapotrzebowanie na płyny, a odwodnienie może prowadzić do zawrotów głowy.
 • Zaparcia - mogą wynikać z powolnego działania jelit pod wpływem hormonów ciążowych.
Reklama
Reklama

6 nietypowych objawów ciąży

 • Krwawienie – u niektórych kobiet może wystąpić krwawienie implantacyjne, które jest lżejsze i trwa krócej niż normalna miesiączka.
 • Ból dolnej części pleców. W ciąży organizm kobiety produkuje hormon zwany relaksyną, który pomaga zrelaksować więzadła w miednicy i ułatwia poród. Jednak relaksyna może również powodować rozluźnienie innych więzadeł i stawów w ciele, co może prowadzić do bólu pleców. Początek ciąży często wiąże się ze stresem, co może powodować napięcie mięśni, w tym mięśni pleców, co może prowadzić do bólu.
 • Bóle głowy mogą wystąpić na skutek zmian hormonalnych, gdy poziom estrogenu i progesteronu gwałtownie wzrasta. Poza tym w ciąży przepływ krwi do mózgu zwiększa się, co może prowadzić do bólów głowy. Innymi przyczynami są: stres, odwodnienie, zmęczenie, jak również niedocukrzenie spowodowane tym, że na wczesnym etapy ciąży wzrasta zapotrzebowanie na energię.
 • Skurcze nóg - mogą wystąpić na skutek zmian w krążeniu krwi.
 • Śnienie o ciąży – ten objaw nie jest potwierdzony naukowo, jednak wiele kobiet o nim mówi. Może to być związane z podświadomym przetwarzaniem emocji i myśli związanych z ciążą. Ponadto hormony ciążowe mogą wpływać na sen, prowadząc do intensywniejszych snów lub częstszego budzenia się w nocy, co może zwiększyć prawdopodobieństwo zapamiętania snów.
 • Zmiany na ciele: ciemnienie brodawek sutkowych, przebarwienia skóry, pojawienie się tzw. linii ciążowej.

Czas na test ciążowy!

Szybki test ciążowy, który można kupić w aptece i drogerii, można wykonać już w 8. dniu po zapłodnieniu. Jeśli więc miesiączka nie pojawi się w terminie, można zrobić test i liczyć na wiarygodny wynik.