Co to jest naturalne planowanie rodziny?

Reklama

Naturalne planowanie rodziny, zwane również metodą rozpoznawania płodności, a potocznie NPR, to sposób określania dni płodnych i niepłodnych na podstawie objawów fizjologicznych, jakie pojawiają się w organizmie kobiety podczas różnych faz cyklu miesiączkowego. Para regularnie obserwuje wspomniane symptomy i odpowiednio je interpretuje. Następnie dostosowuje współżycie do rozpoznanego rytmu płodności. W zależności od tego, jakie są ich plany na przyszłość – czy czują się gotowi na powiększenie rodziny, czy wolą z tym poczekać – wybierają najlepszy dla siebie okres na kontakty seksualne.

NPR nie jest metodą antykoncepcyjną, nie ingeruje w naturalną płodność człowieka, nie hamuje procesów związanych z przekazywaniem życia.

Jak stosować naturalne metody planowania rodziny?

Istnieje wiele metod naturalnego planowania rodziny. Wśród nich możemy wymienić obserwację śluzu szyjkowego. W tej metodzie kobieta kontroluje śluz, który wydostaje się z jej dróg rodnych. Jego konsystencja i wygląd są różne w zależności od fazy cyklu. Odmianami tej metody są: model Creightona, metoda Billingsa, Metoda Drugiego Dnia.

Innym sposobem na naturalne określenie rytmu płodności jest metoda objawowo-termiczna. Łączy się w niej obserwację śluzu, samobadanie szyjki macicy oraz kontrolę podstawowej temperatury ciała (mierzonej jeszcze przed wstaniem z łóżka). Jej odmiany to: metoda CCL, metoda Rötzera, metoda angielska i niemiecka (więcej informacji na temat metody angielskiej można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/metoda-angielska).

Kobieta może skupić się jedynie na kontrolowaniu temperatury ciała, ale ta metoda nie daje tak dobrych efektów, jak np. objawowo-termiczna.

Planowanie rodziny w sposób naturalny wymaga przede wszystkim wiedzy i systematyczności. Kobieta powinna bardzo dobrze znać swoje ciało, by trafnie określić okresy płodności i niepłodności (więcej informacji o płodności kobiety można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-kobiety).

Czy NPR jest skuteczne?

Ocena skuteczności naturalnych metod planowania rodziny to niełatwe zadanie. Wiele zależy bowiem od indywidualnych przypadków. Zdarza się, że para nie trzyma się ściśle reguł, nie jest systematyczna i wtedy łatwiej o nieplanowane poczęcie.

Reklama

Jeżeli kobieta i mężczyzna skrupulatnie stosują się do zasad danej metody, wówczas skuteczność jest bardzo wysoka. Przy metodzie objawowo-termicznej wynosi ona nawet 99,6 proc.

NPR – wady i zalety

NPR wymaga regularności i wiedzy. W sytuacjach nietypowych, np. choroby czy dużego stresu, aby prawidłowo zinterpretować objawy, potrzebne jest spore doświadczenie. To może niektórych odstraszać, chociaż w przypadku wątpliwości można zwrócić się o pomoc np. do osób prowadzących kursy NPR. Oprócz tego para musi wstrzymywać się z aktywnością seksualną w dni płodne (jeśli oczywiście nie planuje dziecka), co czasem jest bardzo trudnym wyzwaniem.

Niewątpliwą zaletą naturalnego planowania rodziny jest to, że nie ingeruje ono w płodność kobiety i mężczyzny. W żaden sposób nie szkodzi zdrowiu, nie powoduje skutków ubocznych. Nie bez znaczenia są również koszty – jest to bardzo tania metoda kontroli narodzin. Poza tym NPR zakłada współpracę małżonków. Zarówno mężczyzna, jak i kobieta stają się odpowiedzialni za planowanie rodziny.