Badania, które powinniśmy wykonać u dziecka

Reklama

Podobnie jak dorośli, tak samo dziecko powinno mieć wykonywaną przynajmniej raz w roku morfologię krwi - szczególnie jeśli podejrzewamy, że może być coś nie tak (dowiedz się, jak odczytywać wyniki morfologii krwi: https://portal.abczdrowie.pl/morfologia-krwi-interpretacja).W ramach badania krwi można również dodatkowo wykonać OB, sprawdzić poziomu żelaza, CRP (jeśli podejrzewane jest zakażenie bakteryjne) oraz ASO (w przypadku, gdy dziecko miało szkarlatynę bądź anginę). Możemy również poprosić lekarza o skierowanie na badanie moczu. Dzięki temu będziemy mogli wykluczyć choroby układu moczowego. Ponadto rodzice dzieci z nadwagą powinni zatroszczyć się o to, żeby przynajmniej raz w roku wykonać badanie cholesterolu.

Do jakiego specjalisty się udać?

Oprócz wykonania badań, warto również raz na jakiś czas udać się z dzieckiem na wizyty kontrolne. Bardzo ważne jest systematyczne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego – przynajmniej raz w roku. Jeśli będziemy zapobiegliwi, oszczędzimy w ten sposób dziecku bólu związanego z próchnicą. Ponadto stomatolog będzie mógł ocenić, czy aby na pewno u dziecka nie ma problemów ze zgryzem i czy wszystko rozwija się prawidłowo. Regularne wizyty u stomatologa należy rozpocząć od momentu, gdy u malucha pojawiają się pierwsze zęby.

Dobrze jest również od czasu czasu wraz z dzieckiem odwiedzić ortopedę. Po takiej wizycie dowiemy się, czy kręgosłup dziecka właściwie się rozwija i czy nie powinniśmy zapisać go na gimnastykę korekcyjną.

Jeśli nie raz w roku, to przynajmniej raz na dłuższy czas powinniśmy pójść z dzieckiem do okulisty, laryngologa, ortodonty. Dzięki temu będziemy mieli zdrowie malca pod kontrolą.

Bilans zdrowia dziecka

Nie zapominajmy o tym, że oprócz corocznych badań, każdy rodzic jest zobowiązany do tego, aby co jakiś czas poddać dziecko tzw. bilansowi zdrowia dziecka (więcej informacji o bilansie zdrowia dziecka można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/bilans-zdrowia-dziecka). Pierwszy taki bilans przeprowadzany jest tuż po urodzeniu. Lekarz podczas takiego badania ocenia, czy dziecko jest zdrowe i czy właściwie się rozwija. Bilans powinien być później powtarzany w 2., 4., 6., 10., 14. oraz 18. roku życia.

Po urodzeniu pociecha poddawana jest bilansowi, aby sprawdzić, czy jest zdrowa, nie ma chorób wrodzonych, czy jest dojrzała pod kątem neurologicznym. W 2. i 4. roku życia badane są zęby, kręgosłup, słuch, wzrok. Oceniany jest również rozwój fizyczny. Kiedy dziecko kończy 6 lat, lekarz sprawdza, czy jest ono gotowe do edukacji, czy nie potrzebuje uczestniczenia w zajęciach korekcyjnych (sprawdzana jest m.in. wymowa, postawa, wzrok, waga i wzrost). W 10. roku życia dziecko oceniane jest pod kątem adaptacji szkolnej. Po ukończeniu 14 lat bilans wykonywany jest w celu sprawdzenia przebiegu dojrzewania młodego pacjenta, gotowości do pracy, sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia.