Dobre rady dla ciężarnych

Reklama

Jeśli jesteś w ciąży, a gorące powietrze daje ci się we znaki, zastosuj się do następujących wskazówek:

* Noś lekkie, przewiewne ubrania. W upalne dni najlepiej sprawdzają się luźne sukienki z cienkiej bawełny, które nie wpijają się w skórę i pozwalają jej oddychać.
* Na czas upałów zrezygnuj z noszenia pierścionków – zdejmowanie biżuterii z obrzękniętych palców to doznanie, którego warto sobie oszczędzić.
* Aplikuj na skórę krem z filtrem i chroń głowę przed promieniami słonecznymi z pomocą słomkowego kapelusza – oparzenia skóry i udar słoneczny to ostatnie, czego potrzebuje przyszła mama. Pamiętaj, by unikać spacerów między 10 a 15, gdy promienie słoneczne są najsilniejsze. Jeśli spędzasz czas na świeżym powietrzu, w miarę możliwości chowaj się w cieniu.
* W upalne dni w kwestii obuwia postaw na wygodę - skórzane sandały i klapki nie wzbudzą zachwytu koleżanek, ale to najlepszy wybór na lato. Szpilki i sandałki gladiatorki schowaj do szafy i wyjmij w kolejne wakacje, gdy obrzęki nóg przestaną być nieodłącznym elementem twojego dnia.
* Nie włączaj klimatyzacji - po całym dniu spędzonym w chłodnym pomieszczeniu wyjście na dwór może doprowadzić do prawdziwego szoku termicznego.
* Pij dużo wody - w upalne dni człowiek poci się intensywniej i może w krótkim czasie doświadczyć groźnego dla zdrowia odwodnienia.
* Zaopatrz się w wodę termalną w sprayu i spryskuj się nią, gdy zrobi ci się gorąco. Jednocześnie ochłodzisz się i nawilżysz skórę.
* Po powrocie do domu weź letni prysznic i przebierz się w czyste, lekkie ubrania.
* Każdego dnia jedz świeże owoce i warzywa – produkty te zawierają dużo wody, dzięki czemu pomagają uzupełnić ewentualne niedobory płynów w organizmie.
* Odstaw tłuste, kaloryczne dania, po których czujesz się senna. Restauracje typu fast-food (poczytaj na nich na http://portal.abczdrowie.pl/fast-food) omijaj szerokim łukiem.
* Wsłuchaj się w swoje ciało i nie odmawiaj sobie odpoczynku. W upalne dni wiele ciężarnych kobiet ma ochotę na drzemkę - jeśli jesteś jedną z nich, nie rób sobie wyrzutów, gdy kolejne popołudnie spędzasz na kanapie. Pamiętaj, że twoje dobre samopoczucie ma korzystny wpływ na twoje dziecko!

Ciąża a podróż

W okresie letnim wiele ciężarnych kobiet po cichu marzy o zmianie otoczenia. Chęć wyrwania się z domu i spędzenia choćby kilku dni nad morzem lub w górach jest zrozumiała, ale miejmy świadomość tego, że podróż nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jeśli przyszła mama źle znosi ciążę i stale doświadcza przykrych objawów, takich jak nudności lub zawroty głowy (więcej informacji znajdziesz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy), wyjazd z domu zamiast relaksu dostarczy jej nie najlepszych wspomnień. Długotrwała podróż w mało komfortowych warunkach może mieć także niekorzystny wpływ na przebieg ciąży, dlatego plany wyjazdowe warto odłożyć na bardziej sprzyjający czas.

Jeżeli ciężarna czuje się dobrze i nie ma przeciwwskazań do podróżowania, kilkudniowy lub przynajmniej weekendowy wypad za miasto to dobry pomysł pod warunkiem, że zostanie przeprowadzony w sposób rozsądny:

* W trakcie podróży przyszła mama musi mieć możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza i częstego „rozprostowania” nóg, by nie dopuścić do wystąpienia dużych obrzęków kończyn – właśnie dlatego najwygodniejszym środkiem transportu będzie dla niej samochód.
* W torbie podręcznej powinny znaleźć się lekkostrawne przekąski oraz niegazowana woda mineralna. Warto zapakować do niej miętowe cukierki lub gumy na wypadek mdłości.
* Strój na podróż powinien być wygodny – spodnie typu rurki należy zostawić w domu – luźna spódnica lub sukienka będzie lepszym wyborem.
* Egzotyczne lokalizacje warto odłożyć na inny czas, podobnie jak nocleg w chatce pod lasem – ciężarna powinna mieć łatwy i szybki dostęp do opieki medycznej.


Upał i ciąża nie idą w parze, ale dzięki dobrym nawykom kobiety spodziewające się dziecka mogą w znacznym stopniu ułatwić sobie funkcjonowanie w gorące, letnie dni.