Objawy ciąży

Reklama

Poniżej przedstawiamy objawy, które mogą świadczyć o ciąży.

- Miesiączka... a raczej jej brak. Jest to zazwyczaj pierwszy symptom, który wywołuje niepokój kobiety. Pamiętajmy jednak, że brak okresu może również świadczyć o zaburzeniach funkcjonowania układu rozrodczego. Na zanik miesiączki może mieć również wpływ choroba (np. grypa, a nawet zwykłe przeziębienie), zmęczenie, niewyspanie. To jednak nie wszystko. Medycyna zna również przypadki, gdy kobieta miała miesiączkę, a jednocześnie spodziewała się dziecka.

- Tak bardzo chce mi się spać. Przyszła mama może odczuwać osłabienie i zmęczenie organizmu. Chodzenie spać o 21.00 staje się koniecznością. Do tego mogą dojść zawroty głowy.

- Co się dzieje z moim biustem? W czasie ciąży piersi stają się obrzmiałe i wrażliwsze. Obwódki piersiowe i brodawki zmieniają kolor. Ten objaw może jednak pojawić się dopiero po kilku tygodniach.

- Niedobrze mi... Kobiety w stanie błogosławionym najczęściej uskarżają się na poranne mdłości oraz wymioty. Niektóre panie odczuwają wstręt do jakiejś potrawy bądź produktu spożywczego. Bardzo często nie mogą przełknąć kurczaka. Bardzo trudno znieść im również pewne zapachy, może to być dym papierosowy, perfumy koleżanki czy aromat kawy.

- 36 i 7, ale ciągle rośnie! Podwyższona temperatura może świadczyć również o ciąży. Nie wpadajmy jednak w panikę za każdym razem, gdy czujemy, że mamy gorączkę. Symptom ten może świadczyć również o przeziębieniu czy innych chorobach. (Jeśli chcesz wiedzieć więcej o przeziębieniu czy grypie, odwiedź stronę: http://portal.abczdrowie.pl/grypa-i-przeziebienie.)

- Zaraz się rozpłaczę. Zalewasz się łzami, a za chwilę się śmiejesz? Jesteś zła, po czym rozczula cię widok pięknej pogody za oknem? Zmienne nastroje to również oznaka stanu błogosławionego.

- Królowa toalety. Najchętniej uczęszczaną trasą przez kobiety w ciąży jest ta do najbliższej łazienki. Przyszła mama bardzo często odczuwa parcie na pęcherz - również w nocy.

- Znów bolą mnie plecy. Jednym z najczęstszych symptomów ciąży są dosyć mocno odczuwalne bóle pleców.
Dwie kreski lub uśmiech ginekologa. Kobieta będzie pewna w 100%, że jest w ciąży tylko wtedy, gdy zdiagnozuje ją ginekolog. Można również wykonać test ciążowy. Te, które są dziś produkowane dają bardzo wysoką gwarancję zgodności. (Więcej informacji o teście ciążowym znajdziesz na stronie: http://parenting.pl/portal/kiedy-zrobic-test-ciazowy.)

Nietypowe objawy ciąży

Objawy, wymienione w powyższym akapicie, są powszechnie znane. Zdarza się jednak, że na początku ciąży kobieta odczuwa niecodzienne dolegliwości.

Nie mam żadnych objawów. To może być rzeczywiście niespodzianka dla kobiety. Zdarza się, że przez początkowe tygodnie przyszła mama nie zauważy u siebie żadnych niepokojących objawów.

- Nawet antyperspirant nie pomaga. Niektóre kobiety zauważają, że podczas ciąży ich gruczoły potowe pracują z dużo większą intensywnością.

- Efekt Pinokia. Czy wiedziałaś, że w stanie błogosławionym twój nos może spuchnąć? Może również pojawić się krwawienie i odczucie zatkanych nozdrzy.

Reklama

- Co mają do tego zęby? Przyszła mama może uskarżać się na spuchnięte dziąsła. Po szczotkowaniu zębów czasem pojawia się krew.

- Cienka czarna linia. Kobieta w stanie błogosławionym może w pewnym momencie ujrzeć na swoim brzuchu pionową linię w ciemnym kolorze. Linea negra zaczyna się od pępka i biegnie w dół.