Jednym z zalecanych szczepień dla kobiet planujących ciążę jest szczepienie przeciwko ospie wietrznej - o ile przyszła mama nie chorowała na nią w dzieciństwie.

Reklama

Jeśli planujesz zostać mamą…

Nie tylko sama ciąża, ale również przygotowania do niej powinny być konsultowane z lekarzem – ginekologiem. Lekarz, pod opieką którego pozostaje kobieta, zapewne zleci szereg badań, które sprawdzą ogólny stan jej zdrowia. Niewątpliwie przyszła mama powinna zdrowo się odżywiać, przyjmować suplementy diety i unikać stresu. Dobrze jeśli zweryfikuje także swój kalendarz szczepień, szczególnie pod kątem ospy wietrznej. Choroba ta jest powszechna i bardzo łatwo można się nią zarazić przebywając w przestrzeni publicznej (np. w środkach komunikacji miejskiej, miejscach publicznych, wśród znajomych z dziećmi itp.) W przypadku, kiedy nie ma pewności, czy kobieta przechorowała ospę wietrzną lub została na nią zaszczepiona, można wykonać specjalne badania krwi, które pozwolą ocenić obecność wirusa vacirella zoster.

…warto pomyśleć o profilaktyce przeciwko ospie wietrznej

Jak pokazują badania i opinie ekspertów, ospa wietrzna może zagrażać ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze4. W początkowym okresie ciąży może być przyczyną wad wrodzonych. Szacuje się, że występują one u około 2% spośród płodów. W przypadku pojawienia się ospy wietrznej przed porodem lub krótko po nim, noworodkom należy podać hyperimmunizowaną immunoglobulinę przeciwko wirusowi vacirella zoster. Aby zapobiec zachorowaniu na ospę wietrzną w okresie ciąży, warto, pomyśleć o szczepieniu, zwłaszcza w grupie kobiet, które nie chorowały w dzieciństwie.

Reklama

ABC ospy wietrznej

Ospa wietrzna jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych na świecie. Wywołuje ją wirus vacirella-zoster, szerzący się drogą powietrzną, kropelkową, przez kontakt bezpośredni i pośrednio przez materiał świeżo zanieczyszczony zawartością pęcherzyków od chorej osoby. W większości przypadków, choroba pojawia się u dzieci, przed 9. rokiem życia. Jednak może pojawić się także u osób dorosłych, jeśli nie wystąpiła w dzieciństwie. To ważna informacja dla kobiet planujących ciążę.