W warszawskim Szpitalu im. Świętej Rodziny ciężarne, młode mamy oraz członkowie rodzin mogą uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach dotyczących porodu i opieki nad dzieckiem. Cieszą się one dużym zainteresowaniem

Reklama

Zofia Żurańska - naczelna pielęgniarka szpitala mówi, że teraz zwraca się uwagę na to, iż każde dziecko może potrzebować czego innego. Nie ma już zaleceń, aby po jedzeniu, każdego noworodka układać do, tak zwanego, odbicia. Jeśli dziecko spokojnie, ładnie i długo je, to nie ma takiej potrzeby. Natomiast, jeśli to jedzenie jest nerwowe, łapczywe i z możliwością nałykania się powietrza, to nie będzie błędem ułożenie go do odbicia. Podkreśla, że najważniejsza jest obserwacja dziecka.

Dodaje, że - inaczej niż kiedyś - absolutnie trzeba reagować na płacz dziecka. Mama i tata, których ono od początku rozpoznaje, muszą zauważać najmniejsze problemy. Często są to drobne sprawy: picie, jedzenie, za gorąco ale czasem dziecko potrzebuje przytulenia, ponoszenia czy usłyszenia głosu.

Pani Kasia - uczestniczka warsztatów, urodzi za dwa tygodnie a teraz dużo się uczy. Dowiedziała się, że już od początku można pracować nad rozwojem określonych partii mięśni swojej pociechy. W opiece nad dzieckiem nie chodzi o to, żeby "jakoś to było" tylko trzeba starać się zapewnić dziecku możliwie najlepszy start - mówi.