Przekonano się także, iż niektóre kobiety ciężarne ze stanem przedrzucawkowym mogą również cierpieć z powodu rzucawki, nawet jeśli zmiany w ciśnieniu krwi są minimalne!

Reklama

Do tej pory naukowcy nie byli w stanie w pełni wyjaśnić przyczyn tych ataków podobnych do padaczki. Wiadomo jednak, że w tych napadach dużą rolę odgrywają zmiany w poziomach neuroprzekaźników mózgowych. Ostatnie badanie, opublikowane w magazynie "Neural Regeneration Research", przynajmniej częściowo wyjaśnia tę zagadkę.

Eksperyment przeprowadzono na ciężarnych szczurach. Przez 20 dni podawano samicom pokarmy bogate w tłuszcze. Okazało się wtedy, że doświadczały objawów podobnych do zespołu przedrzucawkowego u ludzi, wraz z nadciśnieniem i z białkomoczem.

Jednocześnie stwierdzono u szczurów nieprawidłowe pobudzenie receptora glutaminianu oraz nieprawidłową regulację ekspresji genetycznej w hipokampie.

Odkrycia te sugerują, że większa ekspresja receptora glutaminianu powoduje pojawienie się wywołanego wysokotłuszczową dietą stanu przedrzucawkowego u ciężarnych samic szczurów.

Oznacza to, że kontrola spożycia tłuszczów ma wielkie znaczenie w prewencji rzucawki w okresie ciąży.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>