Gryczana, jaglana, kuskus... która KASZA dla ciebie najlepsza? Przegląd
1 Kasza jaglana polecana jest osobom z niedokrwistością, bo obfituje w żelazo (podobnie jak kasza gryczana). Ma właściwości antywirusowe i wysusza nadmiar wydzieliny, dlatego powinny spożywać ją osoby przeziębione i zakatarzone. Ze względu na zawartość dużej ilości lecytyny, sprzyja dobrej koncentracji i nauce. Można ją jeść na słono i słodko. Bywa wykorzystywana jako składnik ciast w zastępstwie mąki (dobra alternatywa dla osób na diecie bezglutenowej i chorych na celiakię). Nie każdy przepada za jej smakiem, bo może być gorzka, jeśli jest nieodpowiednio przygotowana. Kasza jaglana jest dość kaloryczna (100 g - 350 kcal) i ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego osoby na diecie odchudzającej nie powinny przesadzać z jej ilością.
Shutterstock
2 Może być nieprażona i prażona (jest mniej wartościowa, bo w trakcie podgrzewania ginie część witamin). Obfituje w magnez, cynk, potas, fosfor i kwas foliowy. Obniża ciśnienie krwi, sprzyja prawidłowej pracy układu krążenia, ma właściwości przeciwzakrzepowe. Reguluje stężenie glukozy i insuliny we krwi (dobra dla diabetyków). Kasza gryczana nie zawiera glutenu, dlatego mogą ją jeść chorzy na celiakię i osoby na diecie bezglutenowej.
Shutterstock
3 Jęczmienne kasze dzielą się w zależności od rozdrobnienia na perłową i pęczak (uznana za najzdrowszą). Dzięki dużej zawartości błonnika (rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego) regulują trawienie, zapobiegają zaparciom. Polecane są osobom odchudzającym się i diabetykom. Badania dowiodły, że pomagają utrzymać poziom cholesterolu w normie.
Shutterstock
4 Produkowana jest z całych ziaren owsa, dzięki czemu ma dużo błonnika (rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego). Pomaga więc w odchudzaniu - syci na dłużej, usprawnia trawienie, zapobiega zaparciom. Jest dużo zdrowsza od płatków owsianych. Zawiera dużo więcej witamin i składników mineralnych. Obfituje w witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na pracę układu nerwowego, zapobiegają depresji. Dzięki właściwościom pobudzającym krążenie, znakomicie rozgrzewa.
Shutterstock
5 Kasza kuskus jest delikatna w smaku, lekkostrawna i pasuje zarówno do dań słonych, jak i słodkich, na ciepło i zimno. Lubią ją małe dzieci. W porównaniu z innymi kaszami ma mniej wartości odżywczych, witamin i minerałów, do tego pozbawiona jest błonnika. Do tego zawiera sporo kalorii. Polecana jest osobom z problemami żołądkowymi.
Shutterstock
6 Jest lekkostrawna, delikatna w smaku i nie wywołuje alergii, dlatego warto serwować ją już niemowlakom. Nie zawiera glutenu. Polecana jest chorym na serce. Obniża poziom cholesterolu.
Shutterstock
7 Obfituje w błonnik, dlatego syci na długo i usprawnia przemianę materii (docenią to osoby dbające o linię). Dzięki dużej zawartości potasu wpływa na prawidłową pracę serca. Korzystnie oddziałuje też na funkcjonowanie układu nerwowego (magnez) i wzmacnia kości (wapń). Polecana przyszłym mamom, bo zawiera dużo kwasu foliowego. Kasza bulgur łagodzi także ból głowy i wspiera zdolności poznawcze. W zależności od stopnia rozdrobnienia może być drobno-, średnio- i gruboziarnista.
Shutterstock
8 Kasza manna jest lekkostrawna i ma dużo skrobi, dlatego polecana jest diabetykom. Służy też chorym na nerki i mającym stan zapalny przewodu pokarmowego, ja również wrzody. Obfituje w jod, co z kolei sprzyja pracy tarczycy. Jej delikatny smak pasuje małym dzieciom. Można ją gotować na wodzie lub mleku. Ma niewiele błonnika i dużo kalorii (100 g - ok. 350 kcal).
Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję