Przechowywanie ma znaczenie. By jedzenie zachowało świeżość i nie straciło swych wartości
1 ...można przechowywać w lodówce do trzech dni. Dania, w których jest śmietana, lepiej zjeść najpóźniej kolejnego dnia. Je również należy trzymać w temperaturze ok. 4 st. C.
Shutterstock
2 Na górnych półkach temperatura jest wyższa niż na dolnych, dlatego warto kłaść na niej jogurty i kefiry - produkty zawierające probiotyki (dobre bakterie giną w niskiej temperaturze). Na dole zaś jest idealne miejsce na warzywa, po środku – na wędlinę, sery, jak również ugotowane wcześniej dania.
Shutterstock
3 Jajka można przechowywać w lodówce nawet trzy tygodnie, ale nie wolno ich wcześniej myć, bo na skorupce mają warstwę ochronną, która zabezpiecza przed dostaniem się do środka drobnoustrojów.
Shutterstock
4 Po umyciu warto włożyć je do torebki foliowej lub zamkniętego pojemnika i przechowywać w zamrażalniku maksymalnie rok (wołowina), sześć miesięcy (drób) i trzy miesiące (mięso mielone). Jeśli chcemy je szybciej spożyć, można trzymać je w lodówce (na dolnej półce), w temperaturze 0-2 st. C nawet do kilku dni (warto wcześniej je posolić). Trzeba je wcześniej umyć, osuszyć i włożyć do specjalnego pojemnika.
Shutterstock
5 Wędlina w naturalnej osłonce może być przechowywana w lodówce (temperatura 2-7 st. C) kilka dni (maksymalnie tydzień), zaś w sztucznej – krócej, około 3 dni. Dłuższą trwałość mają wędliny w kawałku, a te kupione w plasterkach powinny być zjedzone w ciągu dwóch dni. Najlepiej przechowywać wędliny w pojemnikach próżniowych.
Shutterstock
6 Sery długo dojrzewające warto trzymać w szufladzie lodówki, gdzie będą mogły dalej dojrzewać.
Shutterstock
7 Sezonowe owoce i warzywa można zamrozić i przechowywać w zamrażalniku nawet na rok.
Shutterstock
8 Do pakowania wędliny najlepszy jest pergamin. Folię aluminiową można stosować na krótko, ponieważ nie przepuszcza powietrza ani pary wodnej, więc zawinięte w nią wędliny mogą pleśnieć.
Shutterstock
9 Nabiału nie można zamrażać, bo po rozmrożeniu nie nadaje się do spożycia.
Shutterstock
10 Do lodówki nie nadaje się cebula i czosnek, bo szybciej pleśnieją. Natomiast pomidor i ogórek w niskiej temperaturze tracą jędrność i smak. Lepiej włożyć je do papierowej torby lub koszyka wiklinowego, przykrytego ręcznikiem papierowym.
Shutterstock
11 Warzywa lepiej przechowywać w lodowce bez naci. Dzięki temu dłużej zachowają świeżość.
Shutterstock
12 Pieczywo warto trzymać w drewnianym lub plastikowym chlebaku. Można je też zamrozić i przechowywać w zamrażalniku przez kilka miesięcy.
Shutterstock
13 Sałatę najlepiej jest przechowywać w lodówce, w otwartych pojemnikach wyłożonych listkiem papierowego ręcznika i przykrytą papierowym ręcznikiem. Papier ochroni sałatę przed skraplającą się wodą.
Shutterstock
14 Po otwarciu trzeba je zjeść w ciągu tygodnia. Natomiast margarynę miękką w ciągu miesiąca.
Shutterstock
15 Lepiej w niej nie piec, bo zawarte w niej substancje pod wpływem ciepła mogą się wydzielać i przenikać do produktów spożywczych. Z tego też powodu odradza się pakowanie kanapek w folię aluminiową. Badania naukowe dowiodły, że aluminium sprzyja rozwojowi alzheimera i alergii.
Shutterstock
16 Ugotowanych potraw nie powinno się przechowywać w temperaturze pokojowej dłużej niż dwie godziny. Najlepiej przechowywać je w lodówce, w temperaturze do 5 st. C.
Shutterstock
17 Żeby żywność się nie wysuszyła, przechowuj ją w specjalnych pojemnikach lub pergaminowym papierze. Naczynia z gotowymi potrawami powinny być szczelnie przykryte.
Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję