Tae bo powstało w Stanach Zjednoczonych i to dość dawno, bo w latach 70. Trening szybko zyskał popularność, głównie z tego względu, że jest bardzo skuteczny w redukcji tkanki tłuszczowej. Można opisać go jako połączenie aerobiku ze sztukami walki. Pojawiają się więc charakterystyczne kopnięcia, wymachy i ciosy. Ćwiczenia są dynamiczne i wykonywane w rytm muzyki. Nie ma zatem miejsca na nudę.

Reklama

Jak wygląda trening tae bo?

Ćwiczenia są w dużej mierze inspirowane boksem oraz taekwondo. Sesje są dość intensywne, dlatego w ciągu godziny można spalić od 500 do nawet 800 kcal. Trening ma charakter ogólnorozwojowy i angażuje zarówno dolne, jak i górne części ciała. Jak dokładnie wygląda?

  • Tak jak w przypadku każdej dyscypliny, ćwiczenia są poprzedzone rozgrzewką mającą na celu rozciągnięcie i rozgrzanie mięśni. Oprócz tego wykonuje się ćwiczenia oddechowe.
  • Po rozgrzewce przechodzimy do głównej fazy, w której wykonuje się ruchy typowe dla taekwondo, czyli kopnięcia i wyskoki oraz boksu, czyli uderzenia. Ten etap trwa z reguły około 25-40 minut, a jego intensywność zależy od trenera. Pod koniec tempo ćwiczeń obniża się.
  • Przedostatnim etapem są ćwiczenia mięśni brzucha. Najczęściej wykonuje się je w pozycji leżącej.
  • Na końcu odbywa się krótka gimnastyka i rozciąganie mięśni.

Dolne partie ciała są angażowane w momencie wyskoków i kopnięć, z kolei górne podczas ciosów typowych dla boksu. W tae bo nie mierzymy się z przeciwnikiem, bowiem ta forma aktywności nie należy do sztuk walki ani samoobrony. Wszystkie ruchy są wykonywane przy dynamicznej muzyce. Oprócz boksu i taekwondo trening tae bo może też obejmować ruchy typowe dla karate, aikido lub kickboxingu.

Kto może zapisać się na tae bo?

Z uwagi na to, że sam trening jest dość intensywny, nie jest polecany osobom początkującym, które do tej pory nie były zbyt aktywne fizycznie. Może się bowiem okazać, że już po kilkunastu minutach opadną z sił. Przeciwwskazaniem jest także otyłość, choroby stawów, problemy z krążeniem i nadciśnieniem. Trening nie jest wskazany dla kobiet w ciąży. Osoby chorujące na cukrzycę lub insulinooporność również powinny zachować szczególną ostrożność, bowiem tak intensywna aktywność może spowodować nagły spadek cukru. Tae bo teoretycznie może być wykonywany w przypadku schorzeń kręgosłupa, o ile nie istnieje stan zapalny.

Osoby, które chciałyby spróbować tej formy aktywności fizycznej, ale ich przygoda ze sportem dopiero się zaczyna, powinny zapisać się do grupy początkującej. W przypadku opisywanej dyscypliny liczy się wytrwałość, bowiem kondycja jest budowana stopniowo. Najlepiej ćwiczyć 2 razy w tygodniu, jednak jeśli czujemy się na siłach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiększyć częstotliwość treningów.

Reklama

Jakie korzyści zapewnia trening tae bo?

Ćwiczenia wykonywane podczas tae bo angażują większą część partii mięśniowych, a zwłaszcza mięśnie nóg, pośladków, brzucha i ręce. Dzięki temu pracuje i wzmacnia się praktycznie całe ciało. Do treningu nie jest potrzebny żaden sprzęt, a jedynie wygodny strój i sportowe buty. Dlaczego jeszcze warto uprawiać tę aktywność?

  • Dla wielu osób kluczową korzyścią jest możliwość spalenia dużej liczby kalorii. Dla porównania, podczas klasycznego aerobiku spalamy około 400 kcal. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów.
  • Bardzo ważna jest też poprawa wyglądu ciała. Regularne treningi w dużym stopniu wpływają na ujędrnienie skóry i wysmuklenie sylwetki. Efekty można zaobserwować już po miesiącu.
  • Tae to to także świetna aktywność fizyczna dla osób, które chcą być bardziej sprawne i mieć lepszą kondycję. Wymachy, wykopy i ciosy poprawiają elastyczność mięśni i sprężystość ruchów. Oprócz tego poprawia się koordynację ruchowa i równowaga.

Intensywny trening jest też sposobem na lepsze samopoczucie i pozbycie się negatywnych emocji. W ten sposób rozładowujemy stres, a nawet agresję. Ćwiczenia są szczególnie polecane osobom, które muszą otrząsnąć się po ciężkim dniu i odreagować napięcie. Choć sesje bywają wyczerpujące, na końcu pojawia się nagroda w postaci satysfakcji oraz większej pewności siebie.