Ocet jabłkowy wspiera odchudzanie

O tym, że picie octu jabłkowego może wspierać proces odchudzania, mówi się od dawna. Jednak z jednym zastrzeżeniem. Ten sposób powinien być stosowany jako dodatek do zdrowej diety, bogatej w wartościowe składniki oraz regularnej aktywności fizycznej, a nie jako jedyny pomysł na zrzucenie kilogramów.

Teraz pojawiło się nowe badanie wskazujące, że ocet faktycznie może mieć takie właściwości. Przeanalizowano w nim, jak różne ilości tego produktu mogą wpływać na osoby z nadwagą lub otyłością. Wynik opublikowano w czasopiśmie BMJ Nutrition, Prevention & Health.

Reklama

– Wyniki sugerują, że ocet jabłkowy może przynosić potencjalne korzyści w poprawie parametrów metabolicznych związanych z otyłością i zaburzeniami metabolicznymi u osób otyłych – powiedział główny badacz badania, dr Rony Abou-Khalil z Uniwersytetu Świętego Ducha w Kasliku w Libanie.

– Ocet jabłkowy może być obiecującym suplementem przeciw otyłości, który nie powoduje skutków ubocznych - dodał.

Reklama

Schudli po kilka kilogramów

W badaniu wzięło udział 120 młodych ludzi, 46 mężczyzn i 74 kobiety, mających od 12 do 25 lat, nadwagę lub otyłość, a ich wskaźnik BMI wynosił od 27 do 34.

Podzielono ich na cztery grupy. Badanie trwały 12 tygodni. Trzy grupy przyjmowały przed śniadaniem porcję 5 proc. octu jabłkowego w ilości 5, 10 lub 15 ml. Osobom z czwartej grupy podawano placebo. Wszyscy uczestnicy w czasie trwania badania stosowali "normalną dietę", wykazywali też podobną aktywność fizyczną.

Po zakończeniu badań okazało się, że osoby pijące ocet schudły średnio 5-7 kg, a ich BMI obniżyło się o 2,7-3 pkt, dokładne efekty różniły się w zależności od ilości wypitego octu:

  • Osoby, które przyjmowały porcje 15 ml, wykazały największy spadek wagi i BMI. W tej grupie średnia waga zmniejszyła się z 77 do 70 kg.
  • Wśród tych, którzy przyjmowali 10 mln octu, waga spadła z - średnio - 79 do 72 kg
  • W grupie przyjmującej 5 mln octu, waga spadła z 79 do 74 kg.

We wszystkich trzech grupach pijących ocet zauważono także zmniejszenie obwodu talii i bioder oraz udziału tkanki tłuszczowej. Badania przeprowadzone po 12-tygodniowym teście wykazały również spadek średniego poziomu glukozy we krwi, trójglicerydów i cholesterolu.

Jednak, jak zauważył sam dr Abou-Khalil, wyniki są obiecujące, ale trzeba pamiętać, że liczba uczestników badania była zbyt mała, aby można było wyniki przełożyć na większą populację, 12 tygodni nie jest wystarczająco długim okresem, aby możne było ocenić możliwe długoterminowe skutki uboczne octu jabłkowego.

Kontrowersje może też budzić młody wiek badanych, a także brak szczegółowych informacji na temat diety i aktywności fizycznej, które mogły mieć znaczący wpływ na wyniki badania.