Libido - czyli popęd seksualny, pożądanie, ochota na seks – zależne jest od wielu czynników. Istotny jest stan zdrowia, czy nie mamy chorób przewlekłych i jakie leki przyjmujemy regularnie. Ważny jest też styl życia – ile śpimy, jak odpoczywamy i co jemy. Na te ostatnie mamy najwięcej wpływu i możemy zmienić, jeśli uważamy, że nasze libido jest za niskie. Zwłaszcza dieta odgrywa tu kluczową rolę.

Reklama

Dobrze jest zacząć od wykluczenia z codziennego jadłospisu tego, co obniża popęd seksualny, a przy tym psuje jakość życia i po prostu – zdrowie. Zrezygnujmy z potraw ciężkostrawnych, smażonych i tłustych, jak również z używek – alkoholu i papierosów.

Skorzystajmy z tego, że dieta może wpływać na poprawę libido. Jakoś życia seksualnego wzrośnie, jeśli będziemy jeść więcej produktów tj.:

  • Owoce morza. Zwłaszcza ostrygi uznawane są za afrodyzjaki. Ich siłą jest zawartość cynku, który jest niezbędny do produkcji testosteronu i zwiększa libido. Sporo cynku jest też w wątróbce, orzechach i jajach.
  • Ciemna czekolada. Zawiera fenyloetyloaminę (PEA), która wywołuje uczucie zadowolenia i może zwiększyć poziom libido. Fenyloetyloaminę znajdziemy również w soi, soczewicy czerwonej, pestkach dyni, migdałach.
  • Orzechy, migdały i siemię lniane. Dostarczają nam są zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do produkcji hormonów, w tym także hormonów płciowych wpływających na popęd seksualny. Zawierają także witaminę E, która nazywana jest witaminą płodności i pobudza popęd seksualny u mężczyzn. Sporo witaminy E mają także pomidory, szpinak i suszone morele.
  • Czerwone wino (ale w umiarkowanej ilości!). Usprawnia krążenie, zwiększa ukrwienie całego ciała, w tym okolic intymnych, co znacząco poprawia libido.
  • Chili, imbir, cynamon, kardamon, goździki, gałka muszkatołowa. Również poprawiają przepływ krwi (zwiększają ukrwienia narządów płciowych) i i podkręcają libido.
  • Zielona herbata. Zawiera polifenole, które mogą zwiększyć przepływ krwi i poprawić zdrowie serca (wspomagają leczenie nadciśnienia i miażdżycy), co jest korzystne dla zdrowia seksualnego. Regularne picie zielonej herbaty przez mężczyzn wpływa na lepszą erekcję.
  • Granaty. Obfitują w przeciwutleniacze, dzięki czemu mamy lepsze zdrowie. Korzystnie wpływają też na pracę serca i usprawniają krążenie. Badania wykazały, że świeżo wyciśnięty sok z granatów znacząco podnosi poziom testosteronu, jeśli jest pity regularnie (np. szklanka dziennie), poprawia nastrój i zwiększa ochotę na seks u kobiet.
  • Marchewka, pomidory, dynia, szpinak. Dostarczają beta-karotenu, który wspomaga syntezę hormonów płciowych.