Portal diety.nfz.gov.pl działa od lutego 2019 r. Daje możliwość obliczenia wskaźnika masy ciała BMI (ang. Body Mass Index). Na stronie dowiemy się następnie czy nasza waga jest prawidłowa, lub też jak bardzo jest powyżej normy. Dowiemy się, jaka jest najmniejsza ilość kalorii, którą dana osoba musi dostarczyć do swojego organizmu oraz ilość energii, która jest potrzebna do jej prawidłowego funkcjonowania przy określonym trybie życia.
Na portalu znaleźć można propozycje jadłospisów dla pięciu typów kaloryczności (1200, 1500, 1800, 2500, 3000 kcal) opartych o dietę DASH, która – jak podnosi NFZ - na równi z dietą śródziemnomorską, jest uważana za najzdrowszą dietę świata i ma rekomendacje towarzystw naukowych, m.in. diabetologicznego czy kardiologicznego.
NFZ deklaruje, że planuje rozszerzyć ofertę planów żywieniowych o kolejne przepisy, uwzględniając sezonowość produktów oraz ich dostępności dla przeciętnego obywatela.
Dieta DASH jest przeznaczona dla osób zdrowych, ewentualnie z lekkim nadciśnieniem czy stanem przedcukrzycowym (niska zawartość sodu i cukrów w proponowanych przepisach).
NFZ zapowiada, że w 2020 roku chce udostępnić plany żywieniowe również dla osób, które żyją z chorobą bądź nietolerancją na niektóre pokarmy, np. cukrzycą, osteoporozą, Hashimoto. Jadłospisy te też w głównej mierze będą bazowały na diecie DASH. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie m.in. diety DASH Senior w dwóch kalorycznościach.
Najwięcej wejść na stronę diety.nfz.gov.pl odnotowano w listopadzie ub. r.; było to 431 tys. 351. Rekord dzienny padł 2 stycznia 2020 r. kiedy stronę otwarto 36 tys. 991 razy. - Można to tłumaczyć noworoczną chęcią zmiany swojego trybu życia w zakresie odżywiania - wskazuje dyrektor Biura Komunikacji Społecznej NFZ Sylwia Wądrzyk.
Z danych Funduszu wynika, że najliczniej i najczęściej korzystają z portalu mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic i Poznania, ale – jak akcentuje Wądrzyk - cieszy że po zdrowe przepisy i propozycje zbilansowanej diety sięgają również mieszkańcy mniejszych miast i miejscowości, takich jak: Sochaczew, Kutno, Wadowice, Hajnówka czy Ustrzyki Dolne.
Najwięcej użytkowników pochodzi oczywiście z Polski, z portalu korzystają również osoby, które przebywają poza granicami m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, USA, Kanady, Szwecji, Danii czy nawet odległej Australii.
Działania NFZ związane z prawidłowym odżywianiem wspierane są filmami dotyczącymi ćwiczeń dla dzieci (poziom łatwy i trudny) oraz dorosłych (poziom łatwy i średni) oraz kobiet w ciąży. Można je znaleźć na stronie Akademia NFZ w zakładce: https://akademia.nfz.gov.pl/filmy/ oraz na YouTube Akademia NFZ.