GIS na swojej stronie internetowej zwraca uwagę, że przygotowując przekąski na drogę, należy wziąć pod uwagę, iż część żywności łatwo się psuje. - Jest to żywność nietrwała mikrobiologicznie, do której możemy zaliczyć np. lody, ciasta, sałatki, kanapki z mięsem, serem, rybami, wyroby mięsne, mleko i produkty mleczne. Taka żywność powinna być przechowywana w warunkach chłodniczych – wyjaśnia Inspektorat.

Reklama

Jeżeli nie mamy lodówki turystycznej, a wybieramy się na dłuższe wycieczki lub na plażę, najlepiej zabierać produkty "suche", dobrze umyte owoce i warzywa oraz koniecznie napoje.

GIS ostrzega, że w wyniku złego przechowywania żywności podczas upałów bardzo łatwo o zatrucia pokarmowe. - Do najczęściej występujących objawów możemy zaliczyć biegunkę, bóle brzucha, wymioty i nudności, osłabienie, uderzenia gorąca. W przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem oraz nie doprowadzić do odwodnienia organizmu - wskazuje.

Szczególnie latem trzeba zwracać uwagę na warunki przechowywania żywności w sklepach i lokalach gastronomicznych. Dotyczy to przede wszystkim żywności nietrwałej mikrobiologicznie, która powinna być przechowywana w urządzeniach chłodniczych. - Jeśli przechowywanie żywności wywoła w Tobie wątpliwości – dla własnego i innych bezpieczeństwa nie wahaj się zgłosić nieprawidłowości do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej – zachęca GIS na stronie internetowej.