Mimo że temat szkodliwości cukru jest powszechnie znany, ostatnie doniesienia sprawiają, że nabiera jeszcze większego znaczenia. Za sprawą badaczy z University of California w San Francisco na jaw wyszły szokujące ustalenia dotyczące badań przeprowadzanych w USA w latach 60. XX w. Przemysł cukrowniczy opłacał naukowców z Harvardu, by ci w swoich publikacjach umniejszali związek między spożywaniem cukru a chorobami serca, zaś winą te choroby obarczali tłuszcze i cholesterol.

Reklama

Trudno powiedzieć, czy gdyby wówczas nie sfałszowano wyników badań na temat wpływu spożywania cukru na zachorowalność na choroby serca, odsetek ludzi z nadwagą i otyłych byłby dziś niższy. Pewne jest natomiast, że ten odsetek sukcesywnie rośnie, co niesie ryzyko wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

- Problemowi otyłości nie można się biernie przyglądać, ponieważ może on dotknąć dosłownie każdego. Dlatego zmianę trzeba zacząć od siebie – ostrzega Beata Straszewska, właścicielka Stewiarnia.pl, propagatorka świadomego odżywiania. – Coraz więcej osób widząc, jakie skutki niesie za sobą spożywanie cukru, eliminuje go z diety, zastępując zdrowymi zamiennikami naturalnego pochodzenia, np. stewią, erytrytolem lub ksylitolem.

Pozytywny przykład dają celebryci i znane osobistości - Tom Hanks, Megan Fox, Halle Berry czy John Goodman publicznie ogłosili wyrzucenie cukru ze swoich diet. Ale eliminowanie cukru to nie tylko unikanie słodyczy: to także dbałość w dobieraniu produktów o zdrowym, wartościowym składzie, bez niepotrzebnych substancji słodzących, tj. sacharozy, syropu glukozowego czy glukozowo-fruktozowego.

Reklama

Zdrowa żywność, która kiedyś kojarzyła się z niszowością, dziś jest obowiązującym trendem. Produkty dostępne są w szerokiej dystrybucji w całym kraju. - To już nie tylko moda, ale cała ideologia świadomego odżywiania – analizuje Straszewska. Ludzie rezygnują z przetworzonej żywności naszpikowanej chemią na rzecz produktów o prostym składzie, pozbawionych niepotrzebnych dodatków, a stworzonych na bazie wyłącznie naturalnych składników.

- Zdrowe przekąski i batony, np. popularnej na świecie marki Nākd, do których użyto jedynie owoców i orzechów, to tylko jeden z przykładów, że zbilansowana i zróżnicowana dieta oparta na zdrowych produktach nie musi być nudna – wyjaśnia ekspertka Stewiarnia.pl.