Na wypracowanie idealnej sylwetki potrzebujemy czasu, żeby nie doprowadzić do efektu jo-jo. Dlatego mamy dla Was kilka prostych rad, które pozwolą uzyskać szczupłą sylwetkę, na znacznie dłuższy okres, niż tylko wakacje.

Reklama

Dieta czy zdrowy styl życia?

- Podstawowa zasada w czasie odchudzania brzmi: dieta nie może być męczarnią ani katorgą! Nasze menu powinno być przygotowane w taki sposób, aby zachęcało nas do smacznego, zdrowego i regularnego jedzenia. Zapomnijmy o dietach “cud”, które opierają się na bardzo wyselekcjonowanych grupach produktów czy głodówkach. Dają one spektakularne efekty w czasie pierwszych dni stosowania, ale później powodują spowolnienie metabolizmu, pogorszenie samopoczucia, podjadanie (często wysokokalorycznych przekąsek) i w konsekwencji doprowadzają do porzucenia diety - podkreśla Marta Turczyńska, dietetyk www.apeteat.pl. Jak dodaje ekspert - Aby tego uniknąć komponujmy nasz jadłospis w sposób mądry i różnorodny. Korzystajmy z produktów sezonowych, świeżych owoców, warzyw czy kasz. Jedzmy mniejsze porcje, ale regularnie.

Pamiętajmy również o tzw. indywidualnym zapotrzebowaniu energetycznym, zależnym od aktualnej masy ciała, wzrostu, wieku, aktywności fizycznej oraz płci. Z tego względu rozpoczynając proces odchudzania, zacznijmy właśnie od określenia ilości kalorii, jaką powinniśmy spożyć w ciągu dnia. Warto w tym celu udać się do dietetyka, który na podstawie parametrów antropometrycznych oraz poziomu aktywności fizycznej, dobierze nam jadłospis w taki sposób, aby efekty diety były jak najlepsze. Ewentualnie możemy również skorzystać z darmowych, specjalnych kalkulatorów dostępnych w internecie.

Sukcesem w walce z nadprogramowymi kilogramami nie jest spadek masy ciała, ale trwała zmiana nawyków żywieniowych. Każda dieta kiedyś się skończy, pytanie co po niej nastąpi. Aby w pełni cieszyć się dobrym zdrowiem i szczupłą sylwetką, oprócz diety musimy pamiętać o aktywności fizycznej.

Reklama

Ruszaj po zdrowie!

Aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie stawów, mięśni, układu krążenia, a także korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, zwiększając poziom tzw. hormonów szczęścia (endorfin) we krwi. Osoba, której zależy na utrzymaniu szczupłej sylwetki i dobrej kondycji, w ciągu tygodnia powinna poświęcić na ruch minimum 150 minut. Oczywiście możemy zacząć od krótkich spacerów, stopniowo włączając aktywności bardziej wymagające, jak np. modne obecnie bieganie, czy jazdę na rowerze. To, o czym warto pamiętać, to fakt, że samą aktywnością fizyczną nie pozbędziemy się zbędnych kilogramów. Spalenie każdego kilograma tkanki tłuszczowej wymaga zużycia nadprogramowo ponad 7000 kcal, co dla przykładu u osoby ważącej 70 kg oznacza:

● 35 godzin spokojnego spaceru z prędkością 4 km/godzinę;
● 12 godzin i 20 minut biegania w tempie 8,5 km/godzinę;
● 22 godzin i 40 minut jazdy na rowerze.



Należy również wspomnieć, że zwiększony wysiłek fizyczny, wpływając na poziom określonych hormonów w organizmie, zwiększa apetyt, co w konsekwencji powoduje, że spalanie tkanki tłuszczowej może trwać jeszcze dłużej. Stąd tak istotne jest połączenie ruchu ze zmianą nawyków żywieniowych.

Podsumowując, jeśli zależy Ci na szczupłej sylwetce nie tylko w czasie wakacji, ale również poza nimi:

1. Nie czekaj na początek kolejnego tygodnia! Zacznij zmieniać swoje nawyki żywieniowe już teraz.
2. Rozpoczynając dietę odchudzającą pamiętaj, aby sprawdzić jakie zapotrzebowanie energetyczne ma Twój organizm.
3. W czasie przygotowywania posiłków korzystaj z produktów sezonowych (świeże warzywa i owoce).
4. Jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie.
5. Pamiętaj o śniadaniu.
6. Spaceruj, biegaj, pływaj, korzystaj z jazdy na rolkach, rowerze, itp. Ruszaj się!
7. Nie podejmuj wysiłku fizycznego codziennie. Daj swojemu ciału trochę czasu na regenerację.
8. Bądź konsekwentny w swoim działaniu, a uzyskasz zamierzony cel.