Jubileuszowy X Ogólnopolski Tydzień Wegetarianizmu, organizowany przez Fundację Viva!, rozpocznie się w niedzielę. W tym roku odbywać się będzie pod hasłem "Obalamy mity!", ponieważ jego organizatorzy chcą rozprawić się ze stereotypami dotyczącymi wegetarianizmu.

Reklama

- Wokół diety wegetariańskiej narosło wiele mitów, m.in.: wegetarianie są słabi, mają ubogą dietę, która nie dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych, kuchnia wege jest skomplikowana i na przygotowanie posiłków trzeba dużo czasu, wegetarianizm nie jest polecany dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo wiele osób uważa, iż zwierzęta są po to, żeby nam służyć, nie cierpią na fermach, krowy trzeba doić, a ludzie przecież zawsze jedli mięso. Te i wiele innych mitów postaramy się obalić podczas wydarzeń towarzyszących tegorocznym obchodom - zapowiadają organizatorzy.

Podkreślają, że warto zdecydować się na bezmięsny styl życia - z powodów etycznych, zdrowotnych i ekologicznych. Przekonują, że większość zwierząt hodowanych na mięso żyje na przemysłowych fermach; wiele z nich nigdy nie ma okazji oddychać świeżym powietrzem czy poczuć słońca na skórze – aż do dnia, kiedy zostaną załadowane na ciężarówki i przewiezione do rzeźni. Organizatorzy Tygodnia Wegetarianizmu wskazują również na destrukcyjny wpływ hodowli przemysłowej na środowisko. Przekonują, że dobrze zaplanowana dieta wegetariańska zapewnia wszystkie potrzebne składniki odżywcze i chroni przed licznymi chorobami.

W ramach Tygodnia Wegetarianizmu od 8 do 17 maja w wielu miastach Polski będą organizowane różnego rodzaju atrakcje adresowane głównie do tych osób, które nie są jeszcze przekonane do zmiany diety i stylu życia. Będzie można m.in. wziąć udział imprezach sportowych, warsztatach kulinarnych, wege targach, spotkaniach z dietetykami, kucharzami, trenerami. W obchody, jak co roku, włącza się wiele restauracji i sklepów wegetariańskich. Nie zabraknie również happeningów, wystaw oraz filmów pokazujących, jak w rzeczywistości wygląda hodowla zwierząt na mięso.

Reklama

Imprezę zainauguruje organizowany w Warszawie w niedzielę Bieg Wegański (na dystansach 5 km, 10 km lub 21 km oraz Bieg dla Dzieci). W kolejnych dniach zaplanowano m.in. warsztaty kulinarne z celebrytami, Wielki Rodzinny Wege Targ, wykład o diecie wegetariańskiej dla dzieci i młodzieży, "Wystawę Makabry" pokazującą, jak zwierzęta cierpią na fermach.

Reklama

W Łodzi będzie można m.in. wziąć udział w bezpłatnych zajęciach jogi, w Krakowie - np. w warsztatach pierwszej pomocy dzikim zwierzętom w mieście; w Białymstoku zaplanowano m.in. wykłady o wpływie diety wegańskiej na ciążę i budowaniu masy mięśniowej na diecie roślinnej, we Wrocławiu odbędą się m.in. spotkania z producentami wegańskich kosmetyków.

Wydarzenia z okazji Tygodnia Wegetarianizmu będą organizowane również m.in. w Łodzi, Katowicach, Bielsku-Białej, Olsztynie, Słupsku, Bydgoszczy, Białej Podlaskiej, Świnoujściu, Poznaniu, Trójmieście.

Więcej informacji i szczegółowy plan wydarzeń w Polsce można znaleźć na stronie www.tydzienwege.pl.