Jak mówi profesor Alicja Ceglińska, chleb razowy na zakwasie jest dobry dla osób, które nie mają schorzeń takich jak wrzody, nadkwasota czy nadwrażliwość jelit. Duże ilości błonnika zawartego w razowym pieczywie oraz większa kwasowość powodują bowiem drażnienie jelit.

Reklama

Profesor Ceglińska radzi, by osoby zdrowe i bardzo dbające o swoją dietę nie ograniczały się tylko do pieczywa razowego. Zaznaczyła, że powinniśmy starać się o dużą różnorodność. Jeść pieczywo pszenne i żytnie, ciemne, jasne i mieszane ale stosownie do stanu zdrowia.

- Aby zaś pieczywo zachowało jak najdłużej swoje wartości odżywcze, nie powinno się przechowywać go w torebce foliowej - podkreśla w rozmowie z IAR profesor Robert Księżopolski, dietetyk i prezes fundacji Chleb to Zdrowie. Jak mówi, pod folią jest ciepło i następuje proces pleśnienia. Pleśń zaś jest bardzo groźna dla zdrowia. Zdaniem Roberta Księżopolskiego pieczywo najlepiej przechowywać w wiklinowym koszyku przykrytym bawełnianą ściereczką.

Profesor Księżopolski zwraca uwagę, że każdy rodzaj chleba ma inny czas zachowania świeżości. Im więcej żytniej mąki i otrąb, tym dłużej pieczywo zachowuje świeżość. Chleb pszenny z oczyszczonej mąki jest czerstwy już po dwóch dniach. Chleby czysto żytnie mają trwałość nawet do 7 dni.