Profesor Artur Mamcarz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że kwasy omega-3 zapobiegają arytmii, obniżają ciśnienie. Stabilizując błonę komórkową zmniejszają ryzyko arytmii. Wpływają korzystnie na układ lipidowy, na stężenie poziomu trójglicerydów czyli lipoprotein, które są szczególnie niekorzystne u pacjentów z cukrzycą. Ponadto w przypadku cholesterolu podnoszą stężenie dobrych ochronnych HLDL, a na LDL, czyli te główne cząstki pro miażdżycowe działają w ten sposób, że zmieniają je jakościowo, czyli w jakimś sensie działają przeciwzapalnie - wylicza profesor Mamcarz.

Reklama

Monika Duda - biolog, mówi, że korzystny wpływ tych kwasów jest udowodniony naukowo. Wiele dużych badań epidemiologicznych wykazuje, że kwasy omega-3 wpływają na układ sercowo-naczyniowy: obniżają ryzyko wystąpienia zawału, arytmii, niewydolności serca, nadciśnienia. Dlatego warto jeść ryby, które są bogate w te kwasy - podkreśla.

Anna Senderska - dietetyk, radzi by ryby gotować krótko w wodzie lub na parze, wtedy są najzdrowsze. Namawia by wybierać ryby morskie, niehodowlane i takie, które nie kumulują metali ciężkich.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Reklama